2. března 2018 17:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé uctili zavražděného novináře a jeho přítelkyni v Praze, Brně a desítkách slovenských měst

Někteří nechávají na místě vzkazy určené zavražděnému páru. Na jednom z papírků... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří nechávají na místě vzkazy určené zavražděnému páru. Na jednom z papírků... | foto: Reuters

PRAHA/BRNO Slováci v pátek vyšli do ulic, aby uctili novináře Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou, kteří byli minulý týden zastřeleni ve svém domě. Shromáždění v centru Bratislavy, na které přišlo podle organizátorů na 20.000 lidí, se zúčastnil i prezident Andrej Kiska. Občanští aktivisté svolali pietní akce i do desítek dalších měst, kde se podle médií sešly stovky až tisíce lidí. Shromáždění se konala i v zahraničí, včetně České republiky.

Před slovenskou ambasádou v Praze se vpodvečer sešlo několik stovek převážně mladších lidí, až tisícovka Brňanů přišla na pochod nazvaný „Nechceme zpět 90. léta! Pochod za Jána a Martinu“.

V Bratislavě se dav vydal z historického centra na náměstí k úřadu vlády, kde z pódia mluvili hlavně zástupci médií. Prezident Kiska vybídl k minutě ticha. „Dnes je Bratislava hlavním městem svobody. Novináři v Evropě jsou v nebezpečí. Musíme vyhlásit stav pohotovosti,“ řekl generální tajemník organizace Reportéři bez hranic Christophe Deloire.

„Útok na novináře = útok na nás všechny,“ stálo na transparentu, který nesli lidé v čele průvodu v Bratislavě. V davu se objevily také plakáty s podobiznou Kuciaka a jeho zavražděné přítelkyně, s níž se v pátek příbuzní a veřejnost naposledy rozloučili v obci Gregorovce na východním Slovensku.

02.března 2018 v 17:55, příspěvek archivován: 02.března 2018 v 21:09

VIDEO: Huge crowd gathers at Bratislava?s Freedom Square (in subzero temperatures) to remember Jan Kuciak and Martina Kusnirova https://t.co/FoXjkh8Z1c

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Huge crowd gathers at Bratislava’s Freedom Square (in subzero temperatures) to remember Jan Kuciak and Martina Kusnirova https://t.co/FoXjkh8Z1c

Policie za nejpravděpodobnější příčinu dvojnásobné vraždy označila Kuciakovu novinářskou práci. Reportér ve svém posledním, nedokončeném článku kromě jiného popsal činnost italských podnikatelů spojovaných s mafií na východním Slovensku a také údajné vazby na spolupracovníky premiéra Roberta Fica.

Sedmadvacetiletého novináře zavraždil i s jeho stejně starou přítelkyní neznámý pachatel na konci února v jejich domě na západě země v obci Veľká Mača. Vražda otřásá slovenskou politikou: odstoupil ministr kultury Marek Maďarič, opozice a koaliční strana Most-Híd žádají demisi ministra vnitra Roberta Kaliňáka, Ficova nejbližšího spolupracovníka.

Vládní koalice přišla v pátek ve sněmovně o jednoho poslance z formace Most-Híd, který se rozhodl opustit její řady právě v souvislosti s vraždou novináře upozorňujícího na podivné vazby premiérových spolupracovníků. V Národní radě si ale nadále udrží těsnou většinu.

Účastníci bratislavského pochodu  vyjadřují nespokojenost s politickou situací...
Na pietním pochodu v Bratislavě panuje klidná atmosféra, přítomní policisté...

O možné zneužívání evropských fondů na Slovensku, na které upozornil Kuciak, se zajímá Evropská komise. Kvůli podezřením, že Kuciakova vražda je spojena s podvody kolem dotací, zamíří na Slovensko poslanci z výborů Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitro a z kontrolního výboru. Policie v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře a jeho partnerky ve čtvrtek zadržela sedm osob, mezi nimiž je podle dostupných informací také italský podnikatel Antonino Vadala, o kterém Kuciak psal. Slovenské policejní prezidium v pátek na dotaz ČTK odmítlo upřesnit, zda zmiňované osoby zůstávají zadrženy, nebo zda některou z nich policie obvinila.

Italská policie podle agentury ANSA v minulosti upozornila kolegy na Slovensku a mezinárodní orgány, že Italové, které ve čtvrtek zadrželi slovenští kriminalisté, mohou být napojeni na obávanou kalábrijskou mafii ‚Ndrangheta.

„Myslíme si, že byste měl vyjádřit lítost a omluvit se za to, že jste několikrát urazil novináře,“ řekl v pátek premiérovi Ficovi generální tajemník RSF Deloire. Ficovi, který má s médii dlouhodobě napjaté vztahy, také doporučil, aby hájil práci investigativních novinářů. Fico ale později popřel, že by na schůzce výzva k omluvě zazněla. „Je mi líto dezinterpretace obsahu setkání,“ uvedl v prohlášení.

Už po skončení pátečního pietního shromáždění v centru Bratislavy několik stovek lidí před úřadem vlády skandovalo protivládní hesla. Policie dav sledovala, ale nezasáhla proti něm

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!