Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
2. března 2018 17:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé uctili zavražděného novináře a jeho přítelkyni v Praze, Brně a desítkách slovenských měst

Někteří nechávají na místě vzkazy určené zavražděnému páru. Na jednom z papírků... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří nechávají na místě vzkazy určené zavražděnému páru. Na jednom z papírků... | foto: Reuters

PRAHA/BRNO Slováci v pátek vyšli do ulic, aby uctili novináře Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou, kteří byli minulý týden zastřeleni ve svém domě. Shromáždění v centru Bratislavy, na které přišlo podle organizátorů na 20.000 lidí, se zúčastnil i prezident Andrej Kiska. Občanští aktivisté svolali pietní akce i do desítek dalších měst, kde se podle médií sešly stovky až tisíce lidí. Shromáždění se konala i v zahraničí, včetně České republiky.

Před slovenskou ambasádou v Praze se vpodvečer sešlo několik stovek převážně mladších lidí, až tisícovka Brňanů přišla na pochod nazvaný „Nechceme zpět 90. léta! Pochod za Jána a Martinu“.

V Bratislavě se dav vydal z historického centra na náměstí k úřadu vlády, kde z pódia mluvili hlavně zástupci médií. Prezident Kiska vybídl k minutě ticha. „Dnes je Bratislava hlavním městem svobody. Novináři v Evropě jsou v nebezpečí. Musíme vyhlásit stav pohotovosti,“ řekl generální tajemník organizace Reportéři bez hranic Christophe Deloire.

„Útok na novináře = útok na nás všechny,“ stálo na transparentu, který nesli lidé v čele průvodu v Bratislavě. V davu se objevily také plakáty s podobiznou Kuciaka a jeho zavražděné přítelkyně, s níž se v pátek příbuzní a veřejnost naposledy rozloučili v obci Gregorovce na východním Slovensku.

02.března 2018 v 17:55, příspěvek archivován: 02.března 2018 v 21:09

VIDEO: Huge crowd gathers at Bratislava?s Freedom Square (in subzero temperatures) to remember Jan Kuciak and Martina Kusnirova https://t.co/FoXjkh8Z1c

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Huge crowd gathers at Bratislava’s Freedom Square (in subzero temperatures) to remember Jan Kuciak and Martina Kusnirova https://t.co/FoXjkh8Z1c

Policie za nejpravděpodobnější příčinu dvojnásobné vraždy označila Kuciakovu novinářskou práci. Reportér ve svém posledním, nedokončeném článku kromě jiného popsal činnost italských podnikatelů spojovaných s mafií na východním Slovensku a také údajné vazby na spolupracovníky premiéra Roberta Fica.

Sedmadvacetiletého novináře zavraždil i s jeho stejně starou přítelkyní neznámý pachatel na konci února v jejich domě na západě země v obci Veľká Mača. Vražda otřásá slovenskou politikou: odstoupil ministr kultury Marek Maďarič, opozice a koaliční strana Most-Híd žádají demisi ministra vnitra Roberta Kaliňáka, Ficova nejbližšího spolupracovníka.

Vládní koalice přišla v pátek ve sněmovně o jednoho poslance z formace Most-Híd, který se rozhodl opustit její řady právě v souvislosti s vraždou novináře upozorňujícího na podivné vazby premiérových spolupracovníků. V Národní radě si ale nadále udrží těsnou většinu.

Účastníci bratislavského pochodu  vyjadřují nespokojenost s politickou situací...
Na pietním pochodu v Bratislavě panuje klidná atmosféra, přítomní policisté...

O možné zneužívání evropských fondů na Slovensku, na které upozornil Kuciak, se zajímá Evropská komise. Kvůli podezřením, že Kuciakova vražda je spojena s podvody kolem dotací, zamíří na Slovensko poslanci z výborů Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitro a z kontrolního výboru. Policie v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře a jeho partnerky ve čtvrtek zadržela sedm osob, mezi nimiž je podle dostupných informací také italský podnikatel Antonino Vadala, o kterém Kuciak psal. Slovenské policejní prezidium v pátek na dotaz ČTK odmítlo upřesnit, zda zmiňované osoby zůstávají zadrženy, nebo zda některou z nich policie obvinila.

Italská policie podle agentury ANSA v minulosti upozornila kolegy na Slovensku a mezinárodní orgány, že Italové, které ve čtvrtek zadrželi slovenští kriminalisté, mohou být napojeni na obávanou kalábrijskou mafii ‚Ndrangheta.

„Myslíme si, že byste měl vyjádřit lítost a omluvit se za to, že jste několikrát urazil novináře,“ řekl v pátek premiérovi Ficovi generální tajemník RSF Deloire. Ficovi, který má s médii dlouhodobě napjaté vztahy, také doporučil, aby hájil práci investigativních novinářů. Fico ale později popřel, že by na schůzce výzva k omluvě zazněla. „Je mi líto dezinterpretace obsahu setkání,“ uvedl v prohlášení.

Už po skončení pátečního pietního shromáždění v centru Bratislavy několik stovek lidí před úřadem vlády skandovalo protivládní hesla. Policie dav sledovala, ale nezasáhla proti něm

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!