18. února 2012 7:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podivný případ, řekl Klaus. Podívejte se na rozsudek

Anna Benešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anna Benešová | foto: ČTK

PRAHA Milost, kterou udělil prezident Václav Klaus, rozpoutala vášnivé reakce nejen na politické scéně. Prezident nejdříve zdůvodnil udělení milosti Anně Benešové tím, že se musí starat o nemocného manžela. Později své vyjádření "poupravil". Skutečný důvod tak může být úplně jiný.

Prezident se v pátečním prohlášení odvolává na "zcela mimořádné množství dopisů", v němž se lidé za Benešovou přimlouvali. Podle prezidenta dopisy posílaly především organizace zdravotně postižených. 

Odvolává se v první řadě na dopis Václava Krásy, předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením. Co už prezident nezmiňuje, je že Krása sedí ve Správní radě univerzity. Nejedná se tedy o nestranný názor. Klaus prý přihlédl i k tomu, že si Benešová prošla zdlouhavým soudním procesem. "Od počátku to byl podivný případ," napsal prezident ve svém prohlášení.

Server Lidovky.cz vám přináší celý rozsudek v korupčním případu Anny Benešové.

Rozsudek (Anna Benešová)


Na praktiky bývalé ředitelky Metropolitní univerzity upozornila v lednu 2008 úřednice, kterou se Benešová snažila podplatit. Po ročním shromažďování důkazů Benešovou v březnu roku 2009 zatkli policisté. Následoval tříletý soudní proces. Soud potrestal Benešovou v listopadu dvouletou podmínkou a pětiletým zákazem činnosti. Prezident milostí tento týden verdikt soudu zcela zahladil.

Benešová podle rozsudku způsobila Metropolitní univerzitě škodu přes šest milionů korun. Především tím, že nechala část studentů studovat bezplatně. Školu tak bez zaplacení školného navštěvovali například lidé z Úřadu průmyslového vlastnictví, různých pražských radnic i magistrátu hlavního města.

Kdo díky Benešové vystudoval zadarmo?

Soud poukázal i na motivaci Benešové. Povšimněte si, kdo byl při studiu zvýhodněn.

Ludvík C., zaměstnanec Úřadu městské části Praha 1, Tomáš D. zabývající se správou majetku na Magistrátu hl. m. Prahy, Jana D. jemuž kontakt na obžalovanou zprostředkovala Marie K., asistentka primátora, Radku D., manželku místostarosty Městského obvodu Plzeň-Slovany, Michala F., zástupce starosty Městské části Praha 15, Karla F., jehož předností byla tchýně Alena Č. zaměstnaná na ministerstvu školství, Pavla F., starostu Městské části Praha 15, Karla H., jehož matka byla zaměstnaná na Magistrátu hl. m. Prahy, Alenu H. dceru zmíněné již Aleny Č. z ministerstva školství, Jitku H., sekretářku na Magistrátu hl. m. Prahy, Petra H., jehož matkou je Ing. X, zaměstnaná na odboru školství magistrátu, Dagmar J., zaměstnankyni magistrátu, Terezu J., sekretářku zástupce ředitele jedné ze součástí magistrátu, Veroniku K., vedoucí odboru školství Úřadu městské části Praha 9, Taťánu K., tehdy velice blízkou náměstku primátora Milanu Richterovi, Miroslava K., jehož matkou je Marie K. ,asistentka primátora, Alenu L. asistentku plzeňského hejtmana, Petra N., syna ředitelky Finančního úřadu Praha 10, Barboru N., dceru Pavla N. z odboru vysokých škol ministerstva školství, Michala N., jehož otec byl místostarostou Městské části Praha 10, Barboru P.,sekretářku zástupce ředitele oddělení magistrátu, Ditu P. vedoucí kanceláře radního na magistrátu a její dceru Dagmar P., Petru P. z Úřadu městské části Praha 7, Pavla R. z Úřadu městské části Praha 1, Barboru S., vedoucí sekretariátu prvního náměstka primátora, Michala S., jejího syna, Petra S., jehož sestra X byla vedoucí informační kanceláře magistrátu , jenž získal za ni bezplatné studijní místo ,když se odstěhovala do SRN , Evu Š. z odboru správy majetku magistrátu, Zuzanu T. z kanceláře primátora a Kateřinu U., pracovnici Magistrátu hl. m. Prahy.

Celá jména osob nemůžeme uveřejnit kvůli zákonu na ochranu osobních údajů

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!