Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podnět na rozpuštění ČSSD je na vnitru. Němec stranu soustavně poškozuje, řekl Hamáček

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda sociální demokracie Jan Hamáček. | foto: ČTK

Praha Podnět na pozastavení činnosti či rozpuštění ČSSD, který tento týden podal vládě advokát Pavel Němec, postoupil úřad vlády ministerstvu vnitra. V pátek to sdělil tiskový odbor kabinetu, podle kterého vnitru přísluší otázky politických stran řešit.

Mohelnický zastupitel Němec, který zastupuje některé bývalé členy ČSSD ze zrušených organizací v Ostravě, zdůvodňuje svůj podnět tím, že vládní strana mezi lety 2013 až 2019 opakovaně porušovala zákony.

Vnitro, které vládě pozastavení či rozpuštění politických subjektů navrhuje, považuje Němec za podjaté, protože ho vede předseda ČSSD Jan Hamáček. Němec proto svůj dopis poslal vládě, ale také všem ministrům, kontrolnímu výboru Sněmovny či Evropské komisi. Hamáček ve čtvrtek ČTK sdělil, že Němec se už několik let soustavně snaží poškozovat ČSSD a toto je další z pokusů.

Bývalý poslanec Němec ve svém podání argumentuje asi desítkou případů. Z nich dovozuje, že činnost orgánů a funkcionářů ČSSD „opakovaně a flagrantním způsobem porušuje práva a svobody členů strany a občanů ČR“. Uvádí mimo jiné případ svého vlastního vyloučení či loňský postup ČSSD, kterým předsednictvo zrušilo 17 z 26 ostravských organizací.

O pozastavení činnosti či rozpuštění strany rozhoduje NSS na návrh vlády. Pokud kabinet návrh nepodá do 30 dnů od doručení podnětu od vnitra, může ho podle zákona o politických stranách podat prezident. Němec počítá s tím, že pokud návrh nepošlou soudu vláda ani prezident Miloš Zeman, obrátí se na NSS sám.

Němec se dostal do Sněmovny v roce 2009 jako náhradník. Ve volbách o rok později funkci neobhájil. V roce 2013 byl s dalšími straníky vyloučen z ČSSD po kritice sestavení krajské kandidátní listiny jako nedemokratické. Loni Městský soud v Praze rozhodl, že vyloučení bylo neplatné a Němec se stal znovu členem strany.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!