Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: ČSSD jako asociál. Strana si naběhla se superhrubou mzdou

Klub ČSSD po schůzi v Lidovém domě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klub ČSSD po schůzi v Lidovém domě. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

PRAHA Život v koaliční vládě není pro malé strany žádná selanka, a tak se musí odlišit od svého velkého partnera. Ukázat jiný názor, zaujmout voliče. Ovládali to kdysi třeba lidovci nebo ODA. Ovšem i tahle zdánlivě jednoduchá strategie se musí umět. Protože jinak můžete dopadnout v očích veřejnosti jako škodič a asociál, který okrádá vlastní voliče. Jako se to teď povedlo sociálním demokratům.


Socialisté neustáli vládní diskusi o zrušení takzvané superhrubé mzdy. Systému, který se blíží rovné dani a na výplatnici zaměstnanci ukazuje kromě jeho hrubé mzdy i odvody zaměstnavatele státu. Což mu umožní si připomenout, že platí docela vysoké daně, a také to, že je platí i z odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Což jsou vlastně také daně, takže kromě daní z výdělku platíme navíc i daně z daní.

ČSSD opakovaně tvrdí, že chce superhrubou mzdu zrušit, už od jejího zavedení v roce 2008. Ovšem ne teď, když to navrhuje hlavní vládní strana – ANO. Zdůvodňuje to tím, že způsob, jakým ji chce ministryně financí Alena Schillerová za ANO zrušit, by připravil státní rozpočet o 25 miliard korun. A to by podle šéfa socialistů Jana Hamáčka byl pro stát problém. Jenže z pohledu voliče je 25 miliard dost nepředstavitelné číslo. Co si ovšem každý představí snadno, je těch pár stovek navíc k výplatě, které každému zaměstnanci v případě zrušení superhrubé mzdy slibuje ministryně Schillerová.

Socialisté najednou vypadají jako ti, kdo nechtějí dopřát pracujícím o trochu peněz navíc. Přitom právě ČSSD se v koaliční vládě dlouhodobě snaží ukázat, že jsou to socialisté, kdo přidává občanům státní peníze. Že to oni zvyšují rodičovskou a další dávky, že oni plánují zvýšení důchodů. Že přisypávání peněz voličům není jen zásluha hnutí ANO. Teď se ale najednou ČSSD stylizuje do role ochránce státní kasy. S tím, že erár by porazila ztráta zhruba 1,7 procenta jeho příjmů. O které se má notabene starat ministryně financí Schillerová z hlavní vládní strany ANO.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky
Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Psychiatr Martin Anders (vlevo) a psycholog Radek Ptáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...