Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podniky vypustily méně rakovinotvorných škodlivin. 'Skokan roku' Spolana naopak

Česko

  10:43
PRAHA - Podnikem, který loni meziročně podstatně zvýšil znečišťování životního prostředí, je podle ekologů středočeská chemička Spolana Neratovice. Sdružení Arnika ji v pondělí vyhlásilo Skokanem roku. Oproti ostatním podnikům navýšila množství vypouštěných emisí do ovzduší a vody, uvedli ekologové na tiskové konferenci.

Spolana Neratovice. foto: Michal Sváček, MAFRA

„To je dobrá zpráva pro lidi. Problém ale je, že lidé v okolí Spolany se radovat nemohou,“ řekl předseda Arniky Jindřich Petrlík. Vyjádření podniků ČTK zjišťuje. V sedmnácti tabulkách podle IRZ, kam samy firmy údaje o rakovinotvorných, mutagenních i látkách ohrožujících rozmnožování nahlašují, stále pochází nejvíce znečišťovatelů z Moravskoslezského. K němu se řadí i Ústecký a Středočeský kraj, podíl si drží i Vysočina.

V roce 2014 Spolana vypustila téměř 41 tun rakovinotvorných či takto potenciálně nebezpečných látek, což je zhruba o čtyři tisíce kilogramů více než v předloni. Právě loni uvolnila podstatně více rakovinotvorného vinylchloridu, konkrétně přes 4,5 tuny. „To je nejvíce za celou jedenáctiletou historii ohlašování do IRZ,“ upozornil Petrlík.

Zhruba o 24 tun se oproti roku 2013 snížilo množství nebezpečných látek pro vodní organismy, přispěla k tomu Ústřední čistírna odpadních vod Pražských vodovodů a kanalizací (o 20 tun). Podle experta Arniky Milana Havla ale IRZ nezahrnuje splachy z polí. Jak organizace uvedla, škodlivin vypouštěných do vod ale zvýšily například pardubická BČOV podniku Veolia voda ČR a kombinát Vřesová na Sokolovsku.

Například elektrárna Tušimice společnosti ČEZ letos oproti minulým letům nahlásila největší emise rtuti, podle Havla je to zřejmě kvůli tomu, že vyrábí větší množství elektřiny. Emise styrenu snížil Synthos Kralupy a emise rakovinotvorného formaldehydu klesly u jihlavského Kronospanu, který byl loni Skokanem roku.

Znečišťovatele porovná aplikace

Přestože se ze sledovaných skupin látek nejpodstatněji snížilo množství ohlášených látek škodících vodním organismům a dioxinů, spalovny v Praze a Brně dioxinů v odpadech předaly zhruba o třetinu více než předchozí rok. Obě sice podle mluvčího Arniky Vratislava Vozníka snižují hmotnost odpadu zhruba na třetinu, ale při provozu se v páleném odpadu, z něhož další odpad vzniká, kumulují toxické látky a další jako dioxiny vznikají.

Arnika dnes také představila novou mapovou aplikaci, kterou veřejnost najde na stránkách www.znecistovatele.cz. Lidé si mohou sami porovnat, co a kdo nejvíce znečišťuje jejich okolí. Vytvořil ji sedmnáctiletý středoškolák Vojtěch Staněk. Obsahuje data od roku 2004 do roku 2014.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!