Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pokud chceme pandemii udržet pod kontrolou, je potřeba důsledně monitorovat výskyt mutací, říkají vědci

Česko

  22:20
Praha - Příznivý vývoj epidemie koronaviru v Česku lze podle odborníků udržet přes léto i na podzim nejen pokračováním očkování. Důležité je také zavést efektivní preventivní opatření, zejména důsledný monitoring nebezpečných variant viru, jako je indická nebo jihoafrická mutace. V dnešním prohlášení to uvedli vědci z iniciativy Sníh.
Sekvenování vzorků na případné mutace, ilustrační snímek

Sekvenování vzorků na případné mutace, ilustrační snímek foto: ČTK

Epidemická situace v zemi se podle iniciativy vyvíjí velmi příznivě, klesají počty nově nakažených i hospitalizovaných, a to i díky všem, kteří dodržovali protiepidemická opatření. „Je pravděpodobné, že tomu tak bude i nadále, pokud se včas podaří naočkovat dostatek obyvatel,“ uvedli vědci v prohlášení.

Kvůli maximální bezpečnosti a udržení dobré epidemické situace je však třeba podle nich sledovat vznikající hrozby, tedy nebezpečné mutace viru, a vhodně na ně reagovat.

„Nyní jsme konečně v situaci, kdy se namísto drahých plošných opatření (jako je lockdown) můžeme soustředit na efektivní preventivní opatření, která jsou v porovnání s lockdownem výrazně levnější,“ uvedla Ruth Tachezy z iniciativy.

Podle vědců je důležité zásadně omezit import nebezpečných mutací ze zahraničí, a to pomocí opatření na hranicích schengenského prostoru a na letištích. Varianty viru je také třeba výrazně lépe monitorovat na území České republiky pomocí sekvenování. Je podle nich zásadní navýšit počty sekvenací a zefektivnit celý systém. Vedle sekvenování samotného je zároveň důležité ukládat data v centrální databázi tak, aby bylo možné je korektně analyzovat a interpretovat, dodali členové iniciativy.

Navrhují také soustředit se na cílená a preventivní opatření, která lze dodržet, co nejdřív plně naočkovat co nejvíce lidí a také sledovat vývoj v zahraničí, a podle toho upravovat strategii preventivních kroků.

„Doufáme, že se varovné odhady nenaplní, ale považujeme za důležité vůči takové možnosti podnikat preventivní kroky,“ uvedla členka iniciativy Markéta Tomková. „Exponenciální povaha šíření viru způsobuje, že je vždy výrazně levnější a efektivnější zavádět včasná cílená opatření než nechat incidenci vyrůst do vysokých hodnot, vedoucích k zaplnění nemocnic a drahým plošným opatřením, která mají navíc i mnoho dlouhodobých nepřímých důsledků,“ poznamenal Daniel D. Novotný.

Například sekvenování 4000 vzorků měsíčně stojí odhadem 12 milionů korun. Oproti tomu cena lockdownu je podle odborníků z iniciativy koroNERV asi jedna až čtyři miliardy korun denně, dodali vědci.

Sekvenací laboratoře porovnávají genetickou informaci viru s už objevenými variantami, případně zaznamenávají nové. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kapacita pro sekvenování je při současné epidemické situaci dostatečná. Nyní příspěvkové organizace státu zvládnou asi 4000 vzorků měsíčně, vláda na to vyhradila 161 milionů korun. Pokud by bylo potřeba kapacitu zvýšit, budou podle Babiše zapojené i další odborné instituce.dnes

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat