Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britové uvolňují, bojí se ale mutací. Jejich náhlý nárůst experty nepříjemně překvapil

Svět

  17:01
Londýn/Praha - Británie v pondělí dosáhla dalšího z milníků rozvolňovacího plánu. Zemi ale znepokojují mutace koronaviru – indická doma a ty ostatní po celé Evropě.

Britský den D slavili především mladí lidé, kteří se už nemůžou dočkat velkých letních akcí a koncertů. To sice ještě tak úplně nejde, ale ve skupinách 30 lidí, jež jsou nyní povoleny ve venkovních prostorách, lze zorganizovat alespoň slušnou garden party. Vevnitř se pak mohou setkávat členové až dvou domácností.

Neostrouhali ani výletníci, jimž je ostrovní království tak trochu malé. Od pondělka totiž Británie opět povolila zahraniční cestování, poprvé po dlouhých čtyřech měsících. Pakliže cestujete do zemí na takzvaném zeleném seznamu, nepotřebujete víc než negativní test po návratu do Anglie.

Ne tak rychle

To všechno ale přichází s pověstnou „špetkou soli“. Britská vláda se totiž obává nových mutací koronaviru. Znepokojivá je především ta indická, jež už se objevila na několika místech země a vytvořila z nich nová ohniska nákazy.

Královna Alžběta představila priority vlády, Británie chce bojovat s dopady pandemie

Premiér Boris Johnson občany vyzval, aby „další krok učinili se značnou dávkou opatrnosti“. Před rychlým rozvolněním varoval také ministr zdravotnictví Matt Hancock a upozornil, že indická varianta by se brzy mohla stát dominantní v celé zemi.

Náhlý nárůst experty překvapil. Počty nakažených totiž ve Spojeném království všeobecně klesají a dvě třetiny Angličanů již žijí v oblastech s nulovým výskytem covidu. Alespoň jednou dávkou vakcíny již bylo očkováno přes 53 procent lidí a země začala s pomalým návratem ke sportovním a kulturním akcím.

Hudební festival v Liverpoolu.
Boris Johnson na návštěvě jednoho z očkovacích center v Británii.

Zpočátku se objevily obavy, zda proti nové variantě vakcína vůbec zabírá. Ty se sice nepotvrdily, avšak mezi neočkovanými se nová verze očividně šíří nebývale rychle. Tomu by měl být přizpůsoben i očkovací plán, jenž má nově zajistit až milion dávek denně.

Falešné testy na covid i očkovací průkazy se objevují hojně na britském černém trhu, je to problém pro celý svět

Třeba v severoanglickém Boltonu ale na vládu nečekali. V obavách z dalšího lockdownu tam nyní vakcínu podávají i sedmnáctiletým teenagerům. Celkově pak přes víkend stihli naočkovat na 9 tisíc lidí. Místní konzervativní zastupitel Andy Morgan dokonce na Twitteru vyzval všechny Boltoňany, aby se dostavili do svého očkovacího střediska s příslibem, že nějaký „důvod očkovat vás už se najde“. Příspěvek následně smazal.

Podobně vážná je situace i v asi dvacet kilometrů vzdáleném Blackburnu. Ohniska se objevila na jihozápadě Anglie a v severozápadním Londýně, hlavně ve čtvrtích Harrow, Barnet a Enfield.

Osekané cestování

Tak snadné to nebude ani se zahraničními cestami. Na zeleném seznamu je totiž velmi málo zemí: z těch „zajímavých“ vlastně jenom Austrálie, Nový Zéland a Portugalsko. Potenciálně atraktivní Izrael je de facto ze hry kvůli nově eskalujícímu izraelsko-palestinskému konfliktu.

Největší lákadla jako Francie, Španělsko a Řecko však byla umístěna, stejně jako většina Evropy, na takzvaný jantarový seznam. Ten sdružuje země, kam se podle ministra Hancocka „rozhodně nemá jezdit“. Pokud se člověk rozhodne doporučení nerespektovat, čeká ho desetidenní karanténa, během níž musí absolvovat dva negativní koronavirové testy.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat