Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Závod s novými mutacemi: proč je důležité rychle proočkovat Česko

Očkování proti covidu foto: Reuters

Doporučujeme
PRAHA - Pokud zpomalí očkovací proces, dáváme covidu šanci. Vakcína totiž neustále mutujícímu viru zabraňuje v šíření, a tím pádem omezuje jeho hrací pole. Podle virologa Ivana Hirsche je riziko nových mutací dalším důvodem, proč se nechat naočkovat.
  5:00

V boji s epidemií je potřeba změnit strategii. Mutace mohou být jinak do budoucna problém, připouští Smejkal

„Pomalou vakcinací dáváme viru čas. Musíme ho eliminovat a vytlačit na kraj společnosti, aby se nemohl masivně šířit,“ uvedl Hirsch pro Lidovky.cz. Odborníci tedy míní, že jde o jakýsi závod s časem, kdy potřebujeme covid dostat co nejrychleji pod kontrolu a převzít moc na „epidemické šachovnici“.

„Když budeme všichni proočkovaní, tak bude méně mutací. Lidé bez vakcíny dávají viru větší možnost množit se a vytvářet nebezpečnější varianty,“ potvrdil pro Lidovky.cz epidemiolog Roman Prymula.

Podobného názoru je i člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Daniel Dražan. „Očkování nás chrání jak před importovanými variantami, tak před vznikem nových variant,“ řekl pro Lidovky.cz. V minulém týdnu se České republice podařilo překročit hranici 100 tisíc naočkovaných za den. Viroložka Ruth Tachezy to považuje za úspěch. „Jen to bylo opět se zpožděním oproti plánům,“ podotkla pro Lidovky.cz členka MeSES.

Podle Dražana je ale klíčové udržet si dobré tempo vakcinace i do budoucna. „V současné chvíli už ani není tak důležité, o kolik více lidí denně budeme očkovat. Rychlost je velmi podstatná v době masivního komunitního šíření viru, dnes je mnohem důležitějším ukazatelem dosažená proočkovanost,“ řekl pro Lidovky.cz lékař, který zároveň zasedá ve výboru České vakcinologické společnosti.

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že je potřeba proočkovat 70 až 80 procent populace, abychom získali kolektivní imunitu. Doposud má dokončené očkování necelých jeden a půl milionu osob na území České republiky.

Očkování se zrychluje

Byť tempo vakcinace v Česku roste, dle virologa Hirsche je pořád pomalé. „Aby očkování fungovalo i proti novým variantám viru, je nutné je dokončit a mít skutečně dvě dávky,“ uvedl.

Například britská studie ukázala, že dvoudávková vakcína Pfizer/BioNTech – u nás suverénně nejpoužívanější – poskytuje už po dvou týdnech od finální injekce až 88procentní ochranu před nejnovější indickou mutací. Po první dávce má očkování účinnost jen kolem 30 procent.

Vedoucí skupiny MeSES Petr Smejkal ve středu pro Radiožurnál uvedl, že pokládá za vhodné zkrátit intervaly mezi podáním dávek vakcíny, aby lidé měli co nejrychleji plnou ochranu před nemocí.

Pro viry je zcela přirozené, že mutují. „Celá jejich strategie je množit se co nejrychleji. A k tomu se virus snaží i zdokonalovat,“ uvedl Hirsch. Dle vědců už ani nelze spočítat, kolik mutací koronaviru ve světě vzniklo. „Půjde minimálně o desetitisíce,“ řekl Prymula. Hirsch jde v odhadech ještě dál, míní, že jich mohou být miliony. „Většinou to jsou zmetci a nijak nás neohrozí, jde o nevýznamné mutace. Avšak i mezi nimi se objevují některé chyby, jež pak jsou pro virus výhodné,“ uvedl expert z Přírodovědecké fakulty UK a Akademie věd ČR.

V Česku aktuálně převládá britská varianta. Výskyt tzv. indické mutace potvrdil Státní zdravotní ústav dle dat k 21. květnu ve 13 případech, jihoafrickou v 53 případech. Desítky dalších podezřelých vzorků laboratoře nyní prověřují.

Vznikají i lokální mutace

Mutace se do Česka nedostávají jen dovozem z ciziny, mnohé si tu sami „vypěstujeme“. „Ano, existuje i naše vlastní produkce. Bude-li v české populaci vysoká virová nálož, virus se pak bude hodně množit, což zvýší riziko, že se u nás vyvine nebezpečná varianta,“ uvedl Hirsch.

Ostatně už k tomu došlo, tzv. „česká“ mutace se objevila našem území loni na podzim. V republice nejspíš nevznikla, měla však u nás největší míru zastoupení, proto ji vědci takto pojmenovali. Dle epidemiologů panovaly v ČR při podzimní vlně epidemie vhodné podmínky pro to, aby se zde zmutovaný vir rozšířil.

Specifická mutace vznikla letos na jaře kupříkladu na Děčínsku. Vědci se zpočátku obávali, že jde o nakažlivější brazilskou mutaci, což se ale nepotvrdilo. „Nepodařilo se prokázat, že nalezená varianta viru, která byla prvně identifikovaná v Brazílii, je importem. Je tedy možné, že nezávisle vznikla stejná varianta přímo u nás,“ uvedla k tomu viroložka Tachezy.

Dle Prymuly jde „pouze“ o lokální mutaci, jež je klinicky nevýznamná, a proto není třeba se obávat, že by zahájila agresivní postup republikou. „Vznikají různé varianty, které se mezinárodně či národně neuplatní, ale v daném regionu se jim daří,“ vysvětlil současný prezidentův poradce. Virolog Hirsch pak operuje příkladem Jihoafrické republiky, kde dle něj vzniklo nespočet mutací, pouze jedna naplno prorazila i ve světě.

Epidemiologům však dělá starost nezájem mladších ročníků o vakcinaci. Pramení zejména z faktu, že mnozí žijí v přesvědčení, že je onemocnění covid-19 tolik neohrožuje na životě a tudíž s objednáním se na injekci otálejí či rovnou ji ignorují. Změnit to se pokouší vláda úpravou strategie kampaně

Udělejme tečku za koronavirem, již teď více zacílí na mladší ročníky. Nejen v televizních spotech chce lákat na snadnější cestování pro očkované a na rychlejší návrat k normálnímu životu. Lidé starší 30 let se mohou k vakcinaci hlásit od minulé středy, od zítřka bude registrace přístupná všem starším 16 let.

AURES Holdings a.s.
PRODEJCE AUTOMOBILŮ - OLOMOUC

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč