4. března 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie chce lépe chránit své psy. Nakoupila jim desítky neprůstřelných vest za statisíce

Služební pes policie s balistickou vestou, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Služební pes policie s balistickou vestou, ilustrační foto. | foto: PROAMMO Central Europe

PRAHA Česká policie chce lépe ochraňovat své služební psy. Pro čtyřnohé kolegy tak pořídila 83 neprůstřelných vest za necelých devět set tisíc korun. Určeny budou pro rizikové situace, jako jsou například zahraniční mise.

Balistické vesty v černé barvě dodala bezpečnostnímu sboru specializovaná společnost Gared. Podle údajů z veřejného registru smluv za ně policie zaplatila dohromady 892 823 korun včetně DPH. Jeden kus tak včetně daně vyšel na 10 757 korun.

„Hlavně chceme chránit psy při službě v mezinárodních misích, kde je výrazně vyšší míra rizika,“ odůvodnila serveru Lidovky.cz nákup policejní mluvčí Eva Kropáčová. Vedle zahraničních operací by vesty psi měli nosit například při vyhledávání výbušnin a drog či během služby pořádkové policie.

Vesty byly vyrobeny z materiálu na bázi aramidu, jenž vedle balistického chránění nachází uplatnění rovněž v leteckém průmyslu. Svou odolností jsou zařazeny ve třídě NIJ IIIA. To znamená, že bez poranění zvířete zachytí pistolové náboje 9mm FMJ RN a revolverové střelivo .44 MAG SJHP. Podle policie to však není zdaleka jediná munice, před níž budou psi chráněni.

Balistické vesty pro služební psy, které policie pořídila v roce 2016 od...

Balistické vesty pro služební psy, které policie pořídila v roce 2016 od společnosti PROAMMO Central Europe.

Neprůstřelné vložky jsou uzavřeny do voděodolného, neprůsvitného, pevného materiálu, jenž odolává průniku ultrafialového záření. Svaření povlaku pak zaručuje nepropustnost.

Vesty chrání hřbet, břicho a hruď služebního psa. Díky zabudovaným madlům může policista zvíře zachytit nebo zajistit lanem při slaňování. Lze na ně rovněž upevnit kamery nebo pouzdra s potřebným vybavením. Měly by se dát jednoduše nasadit a sejmout i v taktických rukavicích.

Česká policie má balistické vesty pro služební psy již od roku 2016. Tehdy jich pořídila šest kusů od konkurenční společnosti PROAMMO Central Europe (na fotografiích níže). V případě nové, mnohonásobně větší zakázky, se však rozhodla pro jiného dodavatele. „Do posledního nákupu balistických vest byly promítnuty zkušenosti s jejich dosavadním používáním a současně požadavky příslušníků uživatelských útvarů,“ vysvětluje mluvčí Kropáčová.

Balistické vesty nosí řadu let také služební psi amerických policistů.
Balistické vesty pro služební psy využívá běžně také americká armáda.

Neprůstřelné vesty pro služební psy používá už řadu let také česká armáda. „Využívají se v zahraničních misích od nasazení psovodů v Afghánistánu,“ přiblížil serveru Lidovky.cz nejmenovaný vojenský kynolog. „Podle mých informací ale zatím nedošlo k žádnému incidentu, kdy by jejich ochrana byla zapotřebí,“ doplnil.

Oblibě se tento druh zvířecího oděvu těší zejména v USA. Balistickou vestu měl na sobě mimo jiné také pes Cairo ve chvíli, kdy v květnu 2011 pomáhal při zásahu speciální jednotky Navy SEALs v pákistánském domě Usámy bin Ládina, při němž byl nejobávanější terorista světa a jeden ze strůjců útoků z 11. září 2011 usmrcen. Vesta v přepočtu za přibližně půl milionu korun v sobě měla zabudovaný obousměrný audiosystém a videokameru. Belgický ovčák tak díky ní mohl dostávat pokyny a zprostředkovávat vojákům potřebné záběry z okolí místa zásahu.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!