Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie odtajnila, za co dávala odměny

Česko

  7:00
PRAHA - Policejní prezidium odtajnilo, proč dalo šéfovi protikorupční policie Tomáši Martincovi po pouhých dvou měsících ve funkci mimořádnou odměnu. Policejní prezident Petr Lessy přišel s verzí, že peníze inkasoval ředitel elitní jednotky zejména za kvalitní práci v předešlé funkci. Tehdy pracoval jako náměstek na Vysočině.

Petr Lessy foto: ČTK

"Přechod na nové místo byl rychlý a pan Martinec se výrazně zasloužil o vybudování SKPV (služba kriminální policie - pozn. red.) v kraji Vysočina," vzkázal LN policejní prezident přes svou mluvčí Pavlu Kopeckou.

Na odměně se prý domluvil se šéfem krajského ředitelství na Vysočině Milošem Trojánkem. Ten jeho slova potvrdil. "Ano, je to pravda. Pracoval u nás určité období a za výsledky si zasloužil prémii," řekl Trojánek.

Odměny pro šéfa protikorupční jednotky

Infografika - odměny policistůOdměny pro Martince - podívejte se na podrobnosti v přehledné INFOGRAFICE

Původně přitom policie poskytla vágní zdůvodnění v tom smyslu, že peníze dostal za nadstandardní a příkladné plnění povinností. Proč prezidium s vysvětlením otálelo, vysvětlila mluvčí tím, že policie ze zákona nemusí evidovat konkrétní zdůvodnění, ale u většiny odměn stačí jen obecné vysvětlení. Což byl i případ Martince. Na přesné důvody si vzpomněl až na přímý dotaz policejní prezident.

Výši odměny ale policie i nadále tají. Podle informací LN se pohybovala v řádech desetitisíců. V policejních kuloárech se hovoří o částce kolem 30 tisíc korun.

O odměnách policistů čtěte také:

Podle nedávného verdiktu Nejvyššího správního soudu přitom úřady nesmí utajovat příjmy svých pracovníků. Policie se ale odvolává na stanovisko Úřadu na ochranu osobních údajů, který se zveřejňováním příjmů nesouhlasí.

Přesnou sumu tak nechtěl prozradit ani sám Martinec, ač se ho částka přímo týká. Na dotaz, zda suma přesáhla padesát tisíc, pouze odpověděl, že rozhodně ne.

Článek si můžete dočíst ve víkendovém vydání Lidových novin.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat