Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie rozšířila obvinění v kauze ostravského lobbisty Dědice

Česko

  10:34aktualizováno  12:23
OSTRAVA - Policie v těchto dnech rozšířila obvinění v kauze údajně zmanipulovaných zakázek ostravského magistrátu. Některé údajně souvisí s lobbistou Martinem Dědicem.

Policisté vedou Martina Dědice k soudu. foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Nově stíhá dvě osoby a jednu firmu. Obvinění údajně pomáhali dalším firmám nezákonně snižovat daňový základ. Škoda, kterou podle policie způsobili státu, se pohybuje okolo 17 milionů korun, řekl dozorující žalobce Vít Koupil.

Nově obvinění

„Nově jsme obvinili dvě osoby a jednu firmu. Navíc jsme dalším dvěma lidem a jedné firmě stávající obvinění rozšířili. Dopustili se zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve formě spolupachatelství,“ uvedl Koupil.

Jde o reklamní agenturu, přes kterou údajně procházely peníze z korupce. „Firma poskytovala cenově výrazně nadhodnocené služby. Tím umožnila dalšímu subjektu, že si nezákonně snížil základ daně z příjmu a pro výpočet daně z přidané hodnoty,“ řekl Koupil. Více posun v kauze komentovat nechtěl.

Úplatky kryté poradenstvím

Podle policie Dědic ovlivňoval zakázky na dopravní prostředky a u nemocnice zakázky na stavební práce a dodávky zdravotnického materiálu. Společnost spojená s Dědicem údajně firmám zajišťovala vítězství v tendrech, za což dostávala úplatky. Firma čelí podezření, že tak získala 30 milionů korun, příjem úplatků prý kryla poradenskou činností. Podle dostupných informací měl zřejmě Dědic úzkou vazbu na regionální politiky a ředitele městských společností.

Vyšetřování samotné kauzy je podle Koupila v pokročilé fázi. Policie už před časem zahájila stíhání osmi lidí a čtyř firem v souvislosti s veřejnými zakázkami ostravského dopravního podniku a městské nemocnice. K nim pak v posledních dnech přibyla další firma a dva obvinění. Toto řízení se podle Koupila blíží ke konci. Kriminalisté i žalobce nyní čekají na znalecké posudky a analýzy zajištěných počítačů a dokumentů.

V souvislosti s činností podnikatele Dědice bylo vyslechnuto šest desítek lidí z vedení magistrátu či dotčených firem. Dědic byl obviněn z přijetí úplatku, legalizace výnosu z trestné činnosti a ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěže a veřejné dražby. Hrozí mu až 12 let vězení.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat