Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie rozšířila obvinění v kauze ostravského lobbisty Dědice

Policisté vedou Martina Dědice k soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté vedou Martina Dědice k soudu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

OSTRAVA Policie v těchto dnech rozšířila obvinění v kauze údajně zmanipulovaných zakázek ostravského magistrátu. Některé údajně souvisí s lobbistou Martinem Dědicem.

Nově stíhá dvě osoby a jednu firmu. Obvinění údajně pomáhali dalším firmám nezákonně snižovat daňový základ. Škoda, kterou podle policie způsobili státu, se pohybuje okolo 17 milionů korun, řekl dozorující žalobce Vít Koupil.

Nově obvinění

„Nově jsme obvinili dvě osoby a jednu firmu. Navíc jsme dalším dvěma lidem a jedné firmě stávající obvinění rozšířili. Dopustili se zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve formě spolupachatelství,“ uvedl Koupil.

Jde o reklamní agenturu, přes kterou údajně procházely peníze z korupce. „Firma poskytovala cenově výrazně nadhodnocené služby. Tím umožnila dalšímu subjektu, že si nezákonně snížil základ daně z příjmu a pro výpočet daně z přidané hodnoty,“ řekl Koupil. Více posun v kauze komentovat nechtěl.

Úplatky kryté poradenstvím

Podle policie Dědic ovlivňoval zakázky na dopravní prostředky a u nemocnice zakázky na stavební práce a dodávky zdravotnického materiálu. Společnost spojená s Dědicem údajně firmám zajišťovala vítězství v tendrech, za což dostávala úplatky. Firma čelí podezření, že tak získala 30 milionů korun, příjem úplatků prý kryla poradenskou činností. Podle dostupných informací měl zřejmě Dědic úzkou vazbu na regionální politiky a ředitele městských společností.

Vyšetřování samotné kauzy je podle Koupila v pokročilé fázi. Policie už před časem zahájila stíhání osmi lidí a čtyř firem v souvislosti s veřejnými zakázkami ostravského dopravního podniku a městské nemocnice. K nim pak v posledních dnech přibyla další firma a dva obvinění. Toto řízení se podle Koupila blíží ke konci. Kriminalisté i žalobce nyní čekají na znalecké posudky a analýzy zajištěných počítačů a dokumentů.

V souvislosti s činností podnikatele Dědice bylo vyslechnuto šest desítek lidí z vedení magistrátu či dotčených firem. Dědic byl obviněn z přijetí úplatku, legalizace výnosu z trestné činnosti a ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěže a veřejné dražby. Hrozí mu až 12 let vězení.

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Maso se nejčastěji prodává ve vakuově balených plastových obalech na miskách z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...