20. března 2019 9:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie se po razii v antimonopolním úřadu zajímá i o rekonstrukci Národního muzea, píše deník

Budova je pro veřejnost uzavřená už od roku 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova je pro veřejnost uzavřená už od roku 2011. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Kriminalisté se po razii v Úřadě pro ochranu hospodářské soutěže zajímají také o zakázku na celkovou rekonstrukci Národního muzea v Praze. Podle deníku Právo, jenž informaci ve středu přinesl, měl antimonopolní úřad zasáhnout do výběru dodavatele oprav.

Podle Práva úřad v březnu 2015 potvrdil vyloučení firem Strabag a Instalace Praha spadající pod sdružení Václavské náměstí 68, které ve výběrovém řízení podaly nejvýhodnější nabídku. Jejich cena byla o 200 milionů nižší, než jakou podalo vítězné sdružení M-P-I Národní muzeum. To uspělo s cenou 1,35 miliardy bez DPH. Nejnižší částka přitom měla být původně pro udělení zakázky klíčovým faktorem.

Firrmy byly z tendru oficiálně vyloučeny výběrovou komisí kvůli tomu, že neocenily některé položky v soupisu prací nebo je vyčíslily hodnotou nula korun. Sdružení, které se domnívalo, že jeho vyřazení bylo netransparentní, tak nejprve proti rozhodnutí vzneslo námitky ke komisi. Když neuspělo, podalo návrh k ÚOHS, po němž chtělo, aby výběrové řízení pozastavil a zabránil podpisu smlouvy.

„Navrhovatel deklaruje, že jeho nabídková cena je reálná, zahrnuje jeho veškeré ekonomické náklady a žádná položka v soupisu prací není rozpuštěna v jiných položkách,“ cituje deník Právo z dokumentu, jímž se měl zabývat antimonopolní úřad.

Národní muzeum říjen 2018.
Zahalené busty, které lemují ochoz historické budovy Národního muzea.

Ten stížnost nakonec zamítl s odůvodněním, že nebyly splněny podmínky zadávací dokumentace. Pod verdiktem je podepsaná místopředsedkyně antimonopolního úřadu Eva Kubišová, jež společně s předsedou Petrem Rafajem patří mezi hlavní podezřelé aktuální kauzy týkající se údajného ovlivňování rozhodování úřadu ve věci desetimiliardové zakázky na výběr mýtného.

Vyloučené sdružení se však proti rozhodnutí neodvolalo, což byla poslední možnost, jak v řízení uspět. Podle mluvčí firmy Strabag Edity Novotné prý proto, že společnost považovala ÚOHS za nestranný.

Podle Práva tendr na celkovou obnovu hlavní budovy muzea nepatřil mezi zakázky, kvůli nimž policisté do antimonopolního úřadu před dvěma týdny přišly. Detektivové jej ale spolu s dalšími přibližně dvaceti výběrovými řízení začali prověřovat.

Dlouho očekávaná rekonstrukce historického budovy Národního muzea v horní části Václavského náměstí byla dokončena v loňském roce. Nakonec vyšla na 1,8 miliardy korun.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz