7. května 2017 13:41, aktualizováno  15:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie se zabývá stránkou, která vyzývala k lynči skautky z Brna

Fotografie pravicového extremisty, který se postavil skautce v Brně obletěla... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie pravicového extremisty, který se postavil skautce v Brně obletěla... | foto: Archiv Vladimíra Čičmance

PRAHA/BRNO Policisté se zabývají stránkou na facebooku, která vyzývala k lynčování studentky známé z prvomájového protestu v Brně. Přijímají kroky k zajištění bezpečí dívky a zvažují právní kvalifikaci, uvedlo v neděli na twitteru Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH). Fotografie dívky, která se během prvomájového protestu v Brně postavila příznivcům krajní pravice, vyvolala velký zájem českých i zahraničních médií.

„Policie ČR i uživatelé FB nahlásili stránku, která vyzývala k lynčování studentky známé z prvomájového průvodu. Policie vyhodnocuje související rizika, přijímá kroky k zajištění bezpečí dívky a zvažuje právní kvalifikaci tohoto nebezpečného jednání,“ uvedlo centrum na twitteru. Případem se podle Jozefa Bocána z policejního prezidia zabývají jihomoravští policisté.

Na demonstraci se v Brně sešlo 1. května asi 150 příznivců krajní pravice a 300 jejich odpůrců. Fotografii pořídil jeden z účastníků demonstrace Vladimír Čičmanec poté, co jej kamarád upozornil na výměnu názorů mezi jedním z protestujících z řad Dělnické mládeže a Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a mladou skautkou. Hovořili prý o národech, národních státech, přistěhovalectví, uprchlících.

Dívka v neděli uvedla, že se ve všech svých mediálních vyjádřeních snažila upozorňovat na prorůstání nenávistného uvažování do společnosti. „Nepředpokládala jsem, že důkaz toho, co popisuji, se ukáže takto rychle. Považuji za alarmující, že je v České republice lidem, kteří se nenásilně staví za hodnoty humanity a proti nenávisti a fašismu, veřejně vyhrožováno násilím a lynčováním,“ napsala v tiskové zprávě iniciativy Brno blokuje, která protidemonstraci zaštítila. Dodala, že oceňuje rychlou reakci policie.

Fotografie vyvolala velkou pozornost západních médií. Zveřejnily ji například britský list The Guardian či americká zpravodajská stanice CNN. Snímek na svém facebooku zveřejnila i Světová organizace skautského hnutí (WOSM).

Dělnická mládež, která nacionalistický pochod svolala, označila protestující za užitečné idioty, díky kterým prý akce přitáhla masivní mediální pozornost

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz