4. května 2017 17:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Skautka a extremista: snímek z Brna obletěl svět, autorovi nepřišel výjimečný

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 75Diskuse
Fotografie pravicového extremisty, který se postavil skautce v Brně obletěla... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie pravicového extremisty, který se postavil skautce v Brně obletěla... | foto: Archiv Vladimíra Čičmance

BRNO/PRAHA V Česku vznikl virální hit celosvětového dosahu; snímek, na němž mladá žena oblečená ve skautském stojí tváří v tvář pravicovému extremistovi, který jí divoce gestikuluje před klidnou tváří. Nad hlavou se jí vznášejí mýdlové bubliny.

Britský list The Guardian, americké servery CNN a The New York Times, německý Der Spiegel, španělský El País i další věhlasné weby si všimly snímku, který vnímají jako výraz vzdoru pravicovému extremismu.

Vznikl v Brně, během prvomájového pochodu stoupenců krajní pravice, v proti nimž se postavili aktivisté různých přesvědčení - od anarchistů po skauty.

Zahraniční weby kromě symboličnosti snímku oceňují i to, že šestnáctiletá skautka Lucie „Lála“ Myslíková uměla tváří v tvář extremistovi zároveň fundovaně odpovídat, jak prozradila v rozhovoru pro radio Wave. Web Guardianu vypíchl i to, že protestující téměř dvojnásobně převýšili četnost shromáždění nacionalistů. Na webu CNN dokonce zpráva chvíli okupovala druhou nejviditelnější pozici.

Fotografie z Brna na stránkách serveru CNN.

„Takový masivní zájem jsem ani ve snu nečekal. Nepřišlo mi, že ta fotka je až tak výjimečná,“ řekl serveru Lidovky.cz autor snímku Slovák Vladimír Čičmanec žijící v Brně. Jako amatérský fotograf chtěl zachytit atmosféru demonstrace, ale podle vlastních slov by se jí účastnil i bez fotoaparátu na straně aktivistů organizovaných skupinou Brno blokuje.

Na jeho facebookovém profilu bylo ve čtvrtek odpoledne u fotografie 6600 reakcí a téměř 2 tisíce sdílení. Mediální slávě Čičmancovi nejspíše pomohla i Světová organizace skautského hnutí (WOSM), která snímek na svém Facebooku sdílela také. Za 48 hodin tam stihla posbírat více než 6 tisíc reakcí a téměř 2600 lidí ji dále sdílelo. Hlavní zásluhu má na úspěchu ale zřejmě sociální síť Reddit, kde fotografii „lajkovalo“ téměř 70 tisíc lidí.

„Myslím si, že podobné situace se dějí na celém světě dnes a denně, ale změnil se zájem lidí o ně,“ vysvětlil autor fotografie, proč podle něj získala virální úspěch. Největší hodnotu vidí v tom, že se díky odvaze členky Junáku šíří jasný protifašistický postoj.

‚Bál se, že mě někdo znásilní‘

„Vyhranění vůči totalitním režimům a konkrétně fašismu, který skauting kdysi zakázal, je podle mě zcela namístě,“ vysvětlovala sama aktérka proslaveného snímku ve zmíněném rozhovoru pro Wave, proč šla do výměny názorů s extremistou. Sama incident vnímala tak, že se muž prostě neudržel a potřeboval si vyříkat jejich rozdílné názory. „Bavil se se mnou o migraci a imigrantech a nakonec to skončilo tak, že mi říkal, že se bojí, že mě někdo znásilní. Bylo to vtipné,“ popsala, o čem se mezi sebou bavili.

Demonstrace Brno - 1 maj
Demonstrace Brno - 1 maj

Povoláním programátor a amatérský fotograf Čičmanec zachycenou situaci popsal tak, že mu podobnou událost, taktéž zachycenou na snímku, z loňského dubna v britském Birminghamu. Protestující Saffiyah Khanová se na ní s úsměvem postavila členovi Ligy na obranu Anglie (EDL). „Když začaly přilétat bubliny, řekl jsem si, že to může být podařený záběr. Zapadly do hravé koncepce a atmosféry,“ narážel slovenský fotograf na heslo brněnské demonstrace, které znělo: „Kdo si hraje, nehajluje“.

08.dubna 2017 v 21:04, příspěvek archivován: 04.května 2017 v 17:32

Who looks like they have power here, the real Brummy on the left or the EDL who migrated for the day to our city and failed to assimilate https://t.co/bu96ALQsOL

„Mít fotku na Guardianu nebo CNN je skvělý pocit. Fotím jen pro radost, a demonstrace nejraději, protože jsou akční a zajímavé situace zde vznikají samy,“ dodal Čičmanec s tím, že ještě stále nedokáže uvěřit svému globálnímu úspěchu. S nadsázkou dodává, že mu možná otevře dveře ve fotografickém světě.

Dělnická mládež, která nacionalistický pochod svolala, označila protestující za užitečné idioty, díky kterým prý akce přitáhla masivní mediální pozornost. „A užiteční idioti se ještě plácají po ramenech, jak to těm ‚náckům‘ natřeli - prosím, takhle nám to můžete natřít častěji, vůbec se nebudeme zlobit,“ stojí ve vyjádření předsedy Dělnické mládeže Hynka Rinta pro ČTK. V Brně prý budou nyní demonstrovat „velmi, ale velmi často“.

  • 75Diskuse
Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky