18. října 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec vyšetřování. Uznávaný pražský advokát spáchal sebevraždu, uzavřela policie

Zesnulý advokát Jiří Herczeg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zesnulý advokát Jiří Herczeg. | foto: Česká justice

PRAHA Případ smrti známého advokáta Jiřího Herczega je uzavřen. Kriminalisté dospěli k závěru, že uznávaný odborník na trestní právo spáchal sebevraždu. Herczeg koncem července vyskočil z okna bytu na tramvajové koleje na Senovážném náměstí v Praze. Proslul mimo jiné odborným textem o otrávených plodech, o nějž se nedávno opřel pražský Vrchní soud při zrušení verdiktu nad Davidem Rathem.

K tragické události došlo 27. července dopoledne. Policie a záchranná služba krátce po půl jedenácté přijaly oznámení, že na náměstí v kolejišti tramvají zkolaboval muž. Později vyšlo najevo, že se dotyčný zřítil z okna jednoho z tamních bytů. Svědci, kteří incident nahlásili, a posléze záchranáři se jej pokoušeli několik minut neúspěšně resuscitovat, muž ale přesto zemřel. Lidové noviny pak odpoledne přišly s informací, že se jedná právě o Herczega.

Policisté od počátku vyšetřování pracovali s verzí, že advokát spáchal sebevraždu. Na místě činu totiž nenašli žádné indicie, které by směřovaly k tomu, že jeho smrt způsobil někdo další. Se stejným výsledkem nyní případ po více než dvou měsících uzavřeli.

„Prošetřování události kriminalisté prvního policejního obvodu ukončili odložením, neboť se v dané věci nejedná o jakýkoli trestný čin,“ sdělil serveru Lidovky.cz pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan.

„Veškerá zjištění dokládají, že se na úmrtí tohoto muže nepodílela třetí osoba a zároveň, že k události nedošlo vlivem nešťastné náhody,“ dodal vzápětí.

Senovážné náměstí v Praze (archivní snímek).

Senovážné náměstí v Praze (archivní snímek).

Plody z otráveného stromu

Jiří Herzceg byl předním českým expertem na trestní právo, od roku 2008 působil jako docent na katedře trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kterou sám vystudoval. Absolvoval i Matematicko-fyzikální fakultu na stejné univerzitě.

V poslední době se Herczeg specializoval na trestněprávní poradenství v pražské pobočce prestižní mezinárodní advokátní kanceláře White & Case.

„Jiří Herczeg je jeden z nejuznávanějších odborníků na oblast trestního práva v České republice a jeho angažmá v pražské kanceláři je součástí naší dlouhodobé strategie zaměřené na oblasti právních služeb s nejvyšší přidanou hodnotou pro klienty,” uvedl šéf pražské kanceláře David Plch při Herczegově nástupu do firmy v lednu 2015.

Mimo to se známý advokát zaměřoval i na ústavní právo, ochranu základních lidských práv a svobod a řízení před Ústavním soudem ČR a Evropským soudem pro lidská práva. Za publikaci Meze svobody projevu obdržel v roce 2005 Bolzanovu cenu.

Advokát na sebe nejvíce upozornil v souvislosti s korupční kauzou sedmi milionů korun v krabici od vína, kvůli níž skončil před soudem někdejší středočeský hejtman David Rath. Právě o Herczegův odborný článek Zásada „nemo tenetur“ z roku 2009 odvolací senát Vrchního soudu v Praze v čele s Pavlem Zelenkou opřel své rozhodnutí, jímž zrušil původní odsuzující rozsudek nad Rathem. Podle soudu byly odposlechy, z nichž původní verdikt vycházel především, získány nezákonně.

Herczeg ve svém textu popisoval anglosaskou teorii o ovoci z otráveného stromu, podle níž jsou důkazy získané na základě nezákonného rozhodnutí, v tomto případě odposlechů, rovněž nezákonné. Proto soudce Zelenka rozhodl, že poznatky nasbírané díky odposlechům nelze proti Rathovi použít (rozhovor s Jiřím Herczegem o kauze David Rath čtěte ZDE). Advokát zemřel ve věku 48 let.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz