18. října 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec vyšetřování. Uznávaný pražský advokát spáchal sebevraždu, uzavřela policie

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 22Diskuse
Zesnulý advokát Jiří Herczeg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zesnulý advokát Jiří Herczeg. | foto: Česká justice

PRAHA Případ smrti známého advokáta Jiřího Herczega je uzavřen. Kriminalisté dospěli k závěru, že uznávaný odborník na trestní právo spáchal sebevraždu. Herczeg koncem července vyskočil z okna bytu na tramvajové koleje na Senovážném náměstí v Praze. Proslul mimo jiné odborným textem o otrávených plodech, o nějž se nedávno opřel pražský Vrchní soud při zrušení verdiktu nad Davidem Rathem.

K tragické události došlo 27. července dopoledne. Policie a záchranná služba krátce po půl jedenácté přijaly oznámení, že na náměstí v kolejišti tramvají zkolaboval muž. Později vyšlo najevo, že se dotyčný zřítil z okna jednoho z tamních bytů. Svědci, kteří incident nahlásili, a posléze záchranáři se jej pokoušeli několik minut neúspěšně resuscitovat, muž ale přesto zemřel. Lidové noviny pak odpoledne přišly s informací, že se jedná právě o Herczega.

Policisté od počátku vyšetřování pracovali s verzí, že advokát spáchal sebevraždu. Na místě činu totiž nenašli žádné indicie, které by směřovaly k tomu, že jeho smrt způsobil někdo další. Se stejným výsledkem nyní případ po více než dvou měsících uzavřeli.

„Prošetřování události kriminalisté prvního policejního obvodu ukončili odložením, neboť se v dané věci nejedná o jakýkoli trestný čin,“ sdělil serveru Lidovky.cz pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan.

„Veškerá zjištění dokládají, že se na úmrtí tohoto muže nepodílela třetí osoba a zároveň, že k události nedošlo vlivem nešťastné náhody,“ dodal vzápětí.

Senovážné náměstí v Praze (archivní snímek).

Senovážné náměstí v Praze (archivní snímek).

Plody z otráveného stromu

Jiří Herzceg byl předním českým expertem na trestní právo, od roku 2008 působil jako docent na katedře trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kterou sám vystudoval. Absolvoval i Matematicko-fyzikální fakultu na stejné univerzitě.

V poslední době se Herczeg specializoval na trestněprávní poradenství v pražské pobočce prestižní mezinárodní advokátní kanceláře White & Case.

„Jiří Herczeg je jeden z nejuznávanějších odborníků na oblast trestního práva v České republice a jeho angažmá v pražské kanceláři je součástí naší dlouhodobé strategie zaměřené na oblasti právních služeb s nejvyšší přidanou hodnotou pro klienty,” uvedl šéf pražské kanceláře David Plch při Herczegově nástupu do firmy v lednu 2015.

Mimo to se známý advokát zaměřoval i na ústavní právo, ochranu základních lidských práv a svobod a řízení před Ústavním soudem ČR a Evropským soudem pro lidská práva. Za publikaci Meze svobody projevu obdržel v roce 2005 Bolzanovu cenu.

Advokát na sebe nejvíce upozornil v souvislosti s korupční kauzou sedmi milionů korun v krabici od vína, kvůli níž skončil před soudem někdejší středočeský hejtman David Rath. Právě o Herczegův odborný článek Zásada „nemo tenetur“ z roku 2009 odvolací senát Vrchního soudu v Praze v čele s Pavlem Zelenkou opřel své rozhodnutí, jímž zrušil původní odsuzující rozsudek nad Rathem. Podle soudu byly odposlechy, z nichž původní verdikt vycházel především, získány nezákonně.

Herczeg ve svém textu popisoval anglosaskou teorii o ovoci z otráveného stromu, podle níž jsou důkazy získané na základě nezákonného rozhodnutí, v tomto případě odposlechů, rovněž nezákonné. Proto soudce Zelenka rozhodl, že poznatky nasbírané díky odposlechům nelze proti Rathovi použít (rozhovor s Jiřím Herczegem o kauze David Rath čtěte ZDE). Advokát zemřel ve věku 48 let.

  • 22Diskuse


Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky


Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na Lidovky.cz