Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie viní v kauze Bušina tři pracovníky finančního úřadu

Česko

  11:20
PRAHA - Protikorupční policie minulý týden obvinila tři pracovníky finančního úřadu v Praze, kteří podle ní za poskytnutí různých výhod a služeb kryli daňové delikty několika firem. Tyto firmy byly údajně spojené s bývalým investičním náměstkem středočeských krajských nemocnic Filipem Bušinou a jeho obchodním partnerem Davidem Belousem.

Informovalo o tom dnešní Právo.

Někdejší blízký spolupracovník středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) Filip Bušina byl již loni spolu s dalšími sedmi lidmi obviněn z daňových úniků. Skupina podle státního zastupitelství způsobila škodu ve výši nejméně 300 milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení. Bušina kvůli kauze rezignoval na funkci investičního náměstka a bylo mu pozastaveno členství v ČSSD.

Mezi nově obviněnými je podle deníku Právo někdejší zástupce ředitele finančního ředitelství v Praze Jaromír Svoboda, kterého prý policisté před týdnem obvinili z přijímání úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Toto obvinění Právu potvrdil i Svoboda. Detektivové podle listu také rozšířili Belousovo obvinění a navíc nově stíhají i dalšího podnikatele.

"Mohu potvrdit, že 8. června policie obvinila pět lidí v souvislosti s
kauzou daňových úniků, kterou dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Tři z obviněných jsou pracovníci finančních úřadů. Všichni si podali proti zahájení stíhání stížnost," cituje Právo mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánku Zenklovou.

Daňové kontroly bez problémů
Svobodovi podle deníku hrozí pět až 12 let, ostatním tři až deset let
vězení. Policie prý podezřívá Belouse z toho, že Svobodovi a jeho blízkým nejméně od roku 2005 až do loňského června poskytoval či sliboval různé výhody, aby pro něj zařídil bezproblémový průběh daňové kontroly u nejméně čtrnácti různých firem. Ty údajně ovládali a řídili buď sám Belous či Bušina, nebo s nimi úzce spolupracovali.

"Mě osobně se to netýká, já jsem obviněn nebyl, takže se k tomu nebudu vyjadřovat. Podle mě to ale není ze strany policie úplně v pořádku," řekl Právu Bušina. Svoboda uvedl, že žádné výhody nebyly. "S obviněním nesouhlasím," cituje ho deník. Právo dodává, že už před rokem byl Svoboda kvůli podezření ze spolupráce s obviněnými sesazen z funkce a nyní působí jako řadový referent.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...