Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rathův exporadce Bušina prý padělal maturitní vysvědčení

Česko

  20:41
PRAHA - Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Filip Bušina prý padělal své maturitní vysvědčení. Pokud by se podezření potvrdilo, mohl by přijít o vysokoškolské tituly. Bušina obvinění odmítá, informovala televize Prima.

Soud Bušina - Barková. Filip Bušina přichází k soudu. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Někdejší blízký spolupracovník hejtmana Davida Ratha (ČSSD) byl již před časem obviněn z mnohamilionových daňových podvodů. Bušina se prokazoval maturitním vysvědčením ze Střední hotelové školy v Poděbradech. Tam ho však nikdo nezná. "Opravdu jsme podle dokumentace uložené v archivu školy zjistili, že tato osoba tady nestudovala.

Vysvědčení je evidentně padělek

 Vysvědčení, které jsme měli od policie k posouzení, je evidentní padělek," řekla televizi ředitelka školy Jana Podoláková. Na vysvědčení nesouhlasí studijní obor ani číselný kód, zfalšovaný je prý i podpis tehdejšího ředitele a razítko školy. Nesedí ani jméno třídní učitelky, nikdo takový na škole nikdy nepracoval.Bušina, který v 90. letech reprezentoval v boxu, veškerá obvinění odmítá.

ČTĚTE VÍCE:

"Studoval jsem v rámci sportovního režimu, dojížděl jsem tam s manažerem klubu. Byl jsem tam asi pětkrát nebo šestkrát, vykonával jsem tam poslední zkoušku. Následně jsem čekal v předsálí a manažer klubu mi donesl maturitní vysvědčení," řekl Primě s tím, že si některé věci nevybavuje přesně, protože školu navštěvoval už před 16 lety.

Přijde i o vysokoškolské diplomy?

Maturitním vysvědčením se prokazoval se i na vysokých školách. Teoreticky by mohl o své vysokoškolské diplomy přijít. "Je možné zrušit vydaný vysokoškolský diplom, jestliže se prokáže, že nebyly splněny základní zákonné podmínky pro jeho vydání. A samozřejmě jednou ze zákonných podmínek je, že ten člověk má maturitu," řekl Primě Jiří Hantl, ředitel odboru vysokých škol ministerstva školství. Problémem však může být to, že věc je už promlčená.

DAŇOVÉ PODVODY BUŠINY:

Bušina byl spolu s dalšími sedmi lidmi obviněn z daňových úniků nejprve v červnu 2009. Skupina podle státního zastupitelství způsobila škodu nejméně 300 milionů korun. Bušina kvůli kauze rezignoval na funkci investičního náměstka a bylo mu pozastaveno členství v ČSSD. Kriminalisté v souvislosti s tímto případem obvinili i úředníka středočeského finančního ředitelství Jaromíra Svobodu.

Druhé obvinění přišlo letos v srpnu. Podle policie Bušina pomáhal pomocí fingovaných faktur některým firmám v Česku odvádět nižší daně. Spolu se šesti společníky údajně připravil stát o dalších 253 milionů korun.

 

 

 

Autoři: ,

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...