Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podvodníci proprali 630 milionů, pomáhal jim 'Rathův' Bušina

Česko

  10:13aktualizováno  12:01
PRAHA - Policie navrhla obžalovat 14 lidí kvůli rozsáhlým daňovým únikům a praní špinavých peněz. Skupina připravila stát o více než 630 milionů korun. Jedná se o jeden z nejsložitějších případů, který protikorupční policie vyšetřovala. Podle informací ČTK je jedním z údajných pachatelů bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Filip Bušina.

Soud Bušina - Barková. Filip Bušina přichází k soudu. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Pachatelé si podle mluvčího útvaru Jaroslava Ibeheje jednali organizovaně, trestná činnost prorůstala i do veřejné správy. Zejména prý zahrnovala do účetnictví fiktivní faktury. Kvůli daňovým únikům i legalizaci výnosů z trestné činnosti pak založila řadu bankovních kont.

ČTĚTE TAKÉ:

Kriminalisté se o případ zajímají od roku 2008, jeho aktéři zakládali společnosti, v nichž pak vznikaly podezřele vysoké příjmy. Aby se vyhnuli placení daně z přidané hodnoty a dani z příjmu, vypisovali fiktivní faktury vystavené společnostmi, které ve skutečnosti nepodnikaly.

"K zastření této skutečnosti a zakrytí původu výnosů z trestné činnosti měla být založena celá řada bankovních účtů, na které byly převáděny a obratem z nich hotovostně vybírány finanční prostředky. Tyto finance následně měly být vraceny v hotovosti zpět vkladatelům," uvádí kriminalisté.  

Skupina podle policie ukládala peníze na řadu účtů, vybírala si je v hotovosti. "Kriminalistům se podařilo zadokumentovat hotovostní výběry ve výši více než jedné miliardy korun," uvedl mluvčí.

Získal akcie za 15 milionů

Jeden z údajných pachatelů měl podle policie kontakt na vysoko postaveného úředníka daňové správy, který spolu se dvěma kolegy skupině pomáhal. Někteří ze stíhaných mu podle Ibeheje například zajistili milionové dotace pro sportovní kluby, dostal prý také akcie za 15 milionů korun.Jeden z mužů, podle informací ČTK se jedná právě o Bušinu, pak podle kriminalistů také padělal středoškolské vysvědčení a použil ho u přijímacích řízení na vysoké školy.

Bušina byl spolu s dalšími sedmi lidmi obviněn z daňových úniků nejprve v červnu 2009, rozšíření obvinění přišlo v letech 2010 a 2011. Bušina kvůli kauze rezignoval na funkci investičního náměstka a bylo mu pozastaveno členství v ČSSD. Kriminalisté v souvislosti s tímto případem obvinili i úředníka středočeského finančního ředitelství Jaromíra Svobodu. Většině stíhaných hrozí až desetileté vězení.

Autoři: ,

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...