25. února 2017 11:48, aktualizováno  19:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výroba po výbuchu v Poličce by mohla být obnovena do několika dnů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Areál společnosti Poličské strojírny v Poličce na Svitavsku zůstává uzavřený... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Areál společnosti Poličské strojírny v Poličce na Svitavsku zůstává uzavřený... | foto: ČTK

POLIČKA Výroba v areálu Poličských strojíren, kde ve čtvrtek vybuchla výrobna munice, by mohla být obnovena během několika dnů. Pracovníci zatím zůstávají doma za plnou mzdu. Firma pro objasnění možných příčin výbuchu vytvořila vlastní tým, který spolupracuje s policií a specialisty báňského úřadu.

Série čtvrtečních explozí v hale na výrobu munice v areálu strojíren zranila 19 lidí, z toho tři vážně.

Do obnovení výroby budou v areálu působit jen pracovníci potřební pro součinnost s policií, hasiči a báňskou správou. „Ostatní zaměstnanci zůstávají doma a firma jim vyplácí 100 procent mzdy,“ uvedl statutární ředitel Poličských strojíren Petr Němec. S rodinami zraněných je firma v osobním kontaktu. Nikdo ze zraněných podle firmy není v ohrožení života a zdravotní stav všech se pomalu lepší.

Výbuch a následný požár v prostoru lisovny trhavin poškodil především speciálně zabezpečený objekt pro výrobu vojenské munice. „Ten je umístěn v nejvzdálenější části areálu a od ostatních provozů je oddělen stavebními i terénními bezpečnostními bariérami. Materiální škody na nejbližších objektech jsou jen méně závažné,“ uvedla firma.

Z bezpečné vzdálenosti objekt monitoruje policejní vrtulník...
Policie nechala evakuovat obyvatele okolních domů. Na leteckém snímku z 24....

Policejní pyrotechnici v neděli pokračují ve vynášení munice z haly, která stojí vedle výbuchem zničeného objektu. Odvozem munice z vedlejší haly si kriminalisté dělají prostor pro to, aby mohli začít s ohledáváním místa výbuchu a s odstraňováním trosek. Poškozenou munici firma zničí v trhací jámě v areálu strojíren.

Provoz na výrobu munice, v němž došlo k výbuchu, patřil společnosti STV Group, která je sesterskou společností Poličských strojíren. Poličské strojírny se specializují na výrobu a prodej pneumatických prvků a zakázkovou strojní výrobu. Skupina STV zaměstnává přes 500 lidí a v roce 2016 měla tržby téměř 1,5 miliardy korun.

ČTK
  • 0Diskuse