Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
12. května 2017 15:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Budí respekt, už na první cestě řidiči dodržovali předpisy, když auto viděli, tvrdí policie o BMW i8

Policie ČR vůz zapůjčila na půl roku společnost BMW - Invelt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ČR vůz zapůjčila na půl roku společnost BMW - Invelt. | foto: Týdeník policie

BRNO Jihomoravští policisté v pátek poprvé vyzkoušeli hybridní BMW i8 za čtyři miliony korun, které má policie zdarma zapůjčené na půlroční testování. Vůz by měl sloužit především na rychlostních komunikacích. Policejní mluvčí Bohumil Malášek řekl, že auto u řidičů budí respekt.

Jak server Lidovky.cz informoval už ve čtvrtek, hybridní automobil je schopen jezdit na elektřinu i benzín a poslouží jako hlídkový vůz na jihomoravských dálnicích.

„To auto je neobvyklé, budí respekt. Už z té první cesty z předání auta v Praze do Brna vyplynulo, že řidiči, když to auto vidí, tak jednoduše řečeno, předpisy dodržují,“ řekl Malášek.

Policii poskytla vůz do dočasného užívání společnost BMW Group ČR, slavnostně ho předala ve středu 10. května. Policie ho má zapůjčený na šest měsíců nebo do ujetí 20 tisíc kilometrů, podle toho, co nastane dřív.

Policisté si díky zápůjčce mohou především vyzkoušet, zda by hybridní technologie mohla vyhovovat jejich potřebám. „S tím autem se bude jezdit normálně jako s každým jiným. Bude ve výkonu služby. Samozřejmě, že pro některé úkoly toto auto vhodné nebude, pro jiné bude naopak vhodnější. Dopředu víme, že s tímto vozem nebudeme jezdit po silnicích třetí třídy,“ uvedl Malášek.

Policie má nové auto.
S autem také budou jezdit řidiči, kteří už s rychlými policejními auty mají...

Doplnil, že vůz sice bude sloužit v regionu jihomoravského kraje, není to ale dogma. Mohlo by se objevit i v těch sousedních, tedy na Zlínsku, Olomoucku či Vysočině. S autem také podle Maláška budou jezdit řidiči, kteří už s rychlými policejními auty mají zkušenosti.

„Zatím si to auto osaháváme. Získáváme první zkušenosti, co umí, co dokáže,“ řekl Malášek.

BMW i8 je sportovním vozem, který kombinuje přeplňovaný zážehový tříválec 1,5 litru pohánějící kola zadní nápravy a elektromotor vpředu. Pohotovostní hmotnost je 1485 kilogramů. Z klidu na 100 km/h umí vůz zrychlit během 4,4 sekundy. V kombinovaném evropském cyklu měření spotřeby vykazuje 2,1 l/100 km, což odpovídá produkci 49 gramů CO2 na ujetý kilometr.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?