Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Zátah v mešitě. Policisté chtěli, abychom měli hlavu dole, říká svědek

Česko

  13:43aktualizováno  19:22
PRAHA - Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v pátek zasahovali v objektech Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě v Praze, kde se scházejí muslimové. Důvodem zásahu je podezření z vydání a distribuce knihy, která šíří rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti takzvaným méněcenným rasám.

Zasah ÚOOZ v Islámském centru. foto: MAFRA - František Vlček

Řekl to mluvčí útvaru Pavel Hanták. Policie zatím nekomentovala, kolik lidí bylo zadrženo, odhady se pohybují mezi deseti až dvaceti zadrženými. Detektivové podle Hantáka začali provádět úkony trestního řízení vedeného pro podezření konkrétního člověka. Zásah spočíval v zadržení podezřelého a v domovních prohlídkách a prohlídkách dalších prostor, mezi něž patří například mešity, kde se pravidelně shromažďuje větší množství lidí.

Hanták odmítl komentovat počet zatčených. Podle zpravodajů ČTK nejprve policisté při zásahu v Islámské nadaci v centru Prahy odvezli v antonu pět spoutaných mužů, pak ovšem odváželi další zadržené. Jejich počet se tak celkem pohyboval kolem deseti. Další média uváděla, že se počet zatčených pohyboval mezi 15 a 20. Není však jasné, zda byli zadrženi kvůli podezření policie nebo zda třeba u sebe neměli doklady. V modlitebnách totiž byli převážně cizinci.

Policisté přišli během páteční modlitby

Podle recepční ze sousedicího hotelu Sovereign na ulici Politických vězňů žádný výrazný neklid nepanoval. "Venku je jen hodně lidí, postávají v hloučcích. Jinak nic nevíme, nikdo nám nic neřekl," vyjádřila se pro server Lidovky.cz. Dodala, že z ulice není ani slyšet nějaký neobvyklý hluk.

Přímí účastníci zásahu v centru Prahy tvrdí, že policisté narušili hlavní páteční modlitbu, která má pro muslimy zvláštní význam a scházejí se při ní v mešitě jako při bohoslužbě. Podle svědků bylo uvnitř kolem stovky lidí. "Policie nás zajistila a lustrovala. Pořád jsme dostávali pokyn, abychom měli hlavu dole," popisoval zásah novinářům jeden z mužů poté, co byl propuštěn.

Uvnitř modlitebny byl také první tajemník indonéského velvyslanectví Wahono Yuliano, který byl na modlitbě s dalšími zaměstnanci ambasády. Popsal, že dovnitř vešli ozbrojení policisté a řekli lidem, aby zůstali na zemi. "Někteří lidé s nimi chtěli diskutovat, oni ale diskutovat nechtěli," řekl Yuliano. Podle dalších svědků byli nejprve propuštěni nemocní lidé a lidé s dětmi, pak diplomaté. Další tam nadále zůstávali.

Otec v doprovodu dvou malých dětí

Podle Yuliana byli zástupci ambasády propuštěni až po hodině a půl, přestože se chtěli prokázat diplomatickými dokumenty. Policie to prý odmítla. "Žádáme české úřady, aby respektovaly ambasádu, diplomaty a jejich doprovod," řekla novinářům pracovnice indonéského konzulátu, která před mešitou čekala na své kolegy.

Zásah kriminalistů z Útvaru pro odhalování organizovaného v Islámské nadaci v ulici Blatská na pražském Černém Mostě.

Poměrně rozezleni vycházeli ven z islámského centra i další propuštění lidé, kteří většinou zásah nechápali a neznali podrobnosti. Někteří tvrdili, že jsou turisté na dovolené a šli se pouze pomodlit. Před budovou také čekala řada příbuzných na rodinné příslušníky, kteří byli uvnitř. Jako jeden z prvních vyšel ven otec v doprovodu dvou malých dětí, které plakaly. "Nikdo nám vůbec nic neřekl," řekl novinářům.

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zasahovali i v Islámské nadaci v Praze 9 v Blatské ulici na pražském Černém Mostě. "Zásah trval tak od čtvrt na dvě," řekl serveru Lidovky.cz očitý svědek zásahu. "Ten velký zásah už ale skončil. Teď jen stojí maskovaní policisté před Islámskou nadací," dodává.

Shromažďování nábožensky orientovaných

Prohlídky policisté provádějí v místech, kde se pravidelně shromažďuje větší množství nábožensky orientovaných lidí. Jedním z takových míst je i samotná Islámská nadace, kde je podle jejích webových stránek modlitebna a kde se konají přednášky, kurzy arabštiny i kázání v arabštině a češtině. Policejní akci podle Hantáka dozoruje obvodní zastupitelství pro Prahu 1.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejznámějším případem, kdy se policie a poté i soudy zabývaly šířením kontroverzní knihy, bylo vydání nekomentovaného českého překladu díla Adolfa Hitlera Mein Kampf. S tím přišlo na trh v březnu 2000 nakladatelství Otakar II. vedené Michalem Zítkem, na kterého byla v listopadu 2000 podána obžaloba kvůli údajné podpoře a propagaci hnutí potlačujících lidská práva. Soudy nejprve Zítka odsoudily k podmínce, v březnu 2005 jej Nejvyšší soud zprostil viny. V platnosti ale zůstala pokuta 60.000 korun, kterou vyměřil pražský městský soud internetovému prodejci Zítkem vydané knihy Vítu Vařákovi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!