130 let

Politici jsou pro maturitu z matematiky, ale ne hned

Česko

PRAHA Požadavek rektorů vysokých škol, aby byla součástí státní maturity matematika, připadá logický i většině politických stran. Všichni ale říkají stejný fakt: v podobě, v jaké se matematika vyučuje dnes na středních školách, povinná u maturit být nemůže.

Jenomže až tehdy, pokud bude součástí maturitní zkoušky i matematika, mohli by rektoři kývnout na to, aby se státem řízená zkouška stala vstupenkou na vysoké školy.

Rektoři to řekli při svém nedávném setkání s ministryní školství Miroslavou Kopicovou. A ta s jejich požadavkem souhlasí. „Pokud student úspěšně projde matematickými testy, má fakticky padesátiprocentní úspěšnost pro studijní předpoklady,“ řekla.

Pokud by byl její pobyt na ministerstvu delší, pak by tuto změnu navrhla. V současné době je matematika pouze povinně volitelným předmětem. To znamená, že si studenti mohou sami určit, zda budou zkoušku skládat z ní, nebo zda si vyberou například občanskou výchovu či jiný předmět. „Odborná veřejnost si maturitu z matematiky přeje, jak se k tomu postaví politici, je ale druhá věc,“ dodala.

I samotní politici by pro matematiku ruku zvedli, ale ne nyní. Podle některých z nich totiž není v současné době na českých školách povinná maturita z tohoto předmětu možná. „Je nutné se úplně nově podívat, jak se na středních školách matematika učí. Podívat se, jestli toho, co se po žácích nyní u maturit chce, není zbytečně mnoho,“ myslí si bývalý ministr školství a šéf Strany zelených Ondřej Liška.

Podle něj je hlavně třeba zbavit studenty strachu z toho, že matematika je příliš složitá a těžká a že by maturovat z ní pro ně bylo velkým problémem. „Je rozdíl mezi matematikou a základní matematickou gramotností. Ta by mohla být v budoucnu, pokud by se změnily osnovy a způsob výuky, součástí povinné maturitní zkoušky,“ dodal.

Podobný názor má i stínový ministr školství za ČSSD Jiří Havel. Sám by proti povinné maturitě z tohoto předmětu nic neměl, potíž však vidí v současné struktuře středního školství. „Při pohledu na ni zjistíte, že buď skutečně vytvoříte Potěmkinovu vesnici, nebo že to prostě nejde,“ řekl Havel. I podle něj je zádrhel v tom, že se české děti matematiku učit nechtějí. „Podle výzkumů matematiku nenávidí nejvíce v celé Evropě,“ dodal.

Komunisté by byli pro, aby byla matematika u maturit povinným předmětem jen pro některé školy. Třeba pro gymnázia a ekonomicky a technicky zaměřené školy. „Nechtěli bychom, aby byla třeba na konzervatořích,“ uvedl stínový ministr školství Milan Bičík.

Podle Českého rozhlasu by ale mohl hrozit i další roční odklad maturit. Jednalo by se již o třetí posunutí startu této zkoušky. Možný odklad vyplývá prý ze zprávy školského výboru Poslanecké sněmovny o stavu příprav reformy maturity. Píše se v ní, že ještě není dostatečně připravena organizace zkoušky pro všechny střední školy, proškoleni nejsou ani učitelé.

Státní maturita Z jakých předmětů se bude zkoušet? * Státní maturita je rozdělena na dvě části: společnou část (tu zadává a hodnotí stát) a profilovou část (ta je na školách). * Společná část se skládá ze dvou povinných a maximálně tří nepovinných předmětů. Povinný je český a cizí jazyk (ředitelé mohou rozhodnout, že místo jazyka bude matematika) a nepovinné jsou matematika, občanský a společenskovědní základ, biologie, fyzika, chemie, dějepis, zeměpis, dějiny umění. * Profilová obsahuje dvě až tři povinné a maximálně dvě nepovinné zkoušky. Z jakých předmětů si studenti budou moci vybrat, rozhodnou ředitelé škol.

Autor: