2. září 2019 12:20, aktualizováno  13:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Respektujeme rozhodnutí státního zástupce, řekl ke kauze Čapí hnízdo Hamáček. Opozice čeká na podrobnosti

Jan Hamáček (vlevo) a Andrej Babiš po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Hamáček (vlevo) a Andrej Babiš po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Opoziční politici respektují rozhodnutí státního zástupce v případu Čapí hnízdo, vyčkávají ale na podrobnější informace. Předseda ČSSD Jan Hamáček zdůraznil, že státní zástupci jsou nezávislí a politici by jejich rozhodnutí měli respektovat. Žalobce Jaroslav Šaroch změnil právní názor na případ, podle Deníku N rozhodl o zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v případu padesátimilionové evropské dotace.

Rozhodnutí zatím nebylo vydáno, bude se jím zabývat vedení Městského státního zastupitelství v Praze. Poslanci čekají na zdůvodnění.

„Byla to jedna z možností, kterou měl pan státní zástupce. A nám nezbývá než jeho rozhodnutí respektovat. Neznám do detailů spis, důvody, které ho k tomu vedly. Očekávám, že to rozhodnutí bude odůvodněno poté, co proběhne přezkum v rámci Městského státního zastupitelství v Praze,“ řekl v pondělí Jan Hamáček. 

Nechtěl komentovat dotaz, zda Babiš svými výroky nedostával orgány činné v trestním řízení pod tlak. „To je spíš otázka na premiéra. Jsem přesvědčen, že státní zástupci postupovali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ uvedl.

Pro sociální demokraty podle Hamáčka nyní není důvod, aby se zabývali svým dalším pokračováním ve vládě. „My jsme hlasovali na předsednictvu relativně nedávno o vládním angažmá. Rozhodnutí padlo celkem jasně, pozice sociální demokracie je celkem jasná,“ uvedl. Vedení ČSSD 23. srpna odchod z vlády nepodpořilo, pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení strany.

Pro sociální demokraty podle Hamáčka nyní není důvod, aby se zabývali svým dalším pokračováním ve vládě. „My jsme hlasovali na předsednictvu relativně nedávno o vládním angažmá. Rozhodnutí padlo celkem jasně, pozice sociální demokracie je celkem jasná,“ uvedl. Vedení ČSSD 23. srpna odchod z vlády nepodpořilo, pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení strany.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) novinářům řekl, že ho aktuální rozhodnutí nepřekvapuje. „Do určité míry je to odvaha rozhodnout se tak, jak chce rozhodnout, ve smyslu toho, že je přesvědčen, že tam k ničemu nedošlo, což do určité míry bylo zřejmé od samého počátku,“ uvedl Havlíček. Mezi odbornou veřejností se podle něj už déle mluvilo o tom, že jinak případ dopadnout nemůže, protože jde o politickou záležitost.

Pokud by bylo stíhání definitivně zastaveno, prospělo by to podle Havlíčka klimatu, ve kterém vláda funguje. „Premiérovi se pracuje lépe, pokud stále není z něčeho osočován. Na druhou stranu, já to trestní stíhání nebral tak, že by to byla nějaká zátěž. Ta by mohla nastat, až kdyby někdo byl pravomocně odsouzen,“ konstatoval.

Opozice čeká na zdůvodnění postupu žalobce

Opoziční politici respektují rozhodnutí státního zástupce v případu Čapí hnízdo, vyčkávají ale na podrobnější informace.

Předseda ODS Petr Fiala v tiskovém prohlášení uvedl, že strana bere rozhodnutí na vědomí. „Nastala ale situace, před kterou jsme několikrát varovali. Po jarní nevysvětlené změně na ministerstvu spravedlnosti a mediálním tlaku předsedy vlády velká část společnosti neuvěří, že by takovéto rozhodnutí padlo i v případě řadového občana,“ uvedl v tiskovém prohlášení. Babiš je podle Fialy v trvalém konfliktu politických a podnikatelských zájmů, což má dopad i na důvěru v právní stát.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš hovoří o otočce o 180 stupňů, která ho překvapila. „Nicméně k tomu fakticky nedošlo, státní zástupce Šaroch navrhl Městskému státnímu zastupitelství v Praze zastavit stíhání, teprve městské státní zastupitelství bude odůvodňovat to rozhodnutí a bude se změnou názoru zabývat. Nejsem si jist, jaké za tím stojí zdůvodnění,“ řekl Bartoš České televizi. Šaroch podle něj doposud žádné pochybnosti o případu nedával najevo. Bartoš dodal, že má pocit, že kdyby se týkal případ kohokoliv jiného, než Babiše, který je navíc v pozici premiéra, byl by už dávno u soudu.

Pospíšil ČTK řekl, že rozhodnutí respektuje. „V kauze ale nesmí existovat žádné pochybnosti o tom, že v ČR existuje dvojí spravedlnost - jedna pro premiéra a jedna pro normální občany,“ uvedl. Klíčové podle něj bude zdůvodnění, které musí být určité a dostatečně jasné. „Státní zastupitelství musí říci, proč rozhodlo. Pokud by neřeklo nic, vyvolalo by to celou řadu otázek a pachuť,“ dodal.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek míní, že důvěra veřejnosti v nestranné státní zastupitelství se hroutí. „Čert vem Andreje Babiše, Vyšší Spravedlnost si ho nakonec stejně najde,“ podotkl na twitteru Kalousek. Státní zastupitelství se podle něj od pondělí bude těšit stejné důvěře jako komunistická prokuratura před rokem 1989. „A náprava bude těžká,“ dodal.

Šéf KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že strana rozhodnutí žalobců respektuje. „Počkáme, až bude skutečně konečné. V každém případě jsme přesvědčeni o tom, že pokud se ukáže, že to bylo v souladu s právem, tak to nebylo v souladu s etickými principy. A ty by měli dodržovat všichni, je jedno, o koho se jedná,“ uvedl. Připomněl, že řada dalších kauz premiéra včetně sporného čerpání evropských dotací zůstává nedořešená.

Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl České televizi, že Babišovy kauzy zatěžují práci vlády, ale on je vždy připraven respektovat princip presumpce neviny. „Myslím si, že pan státní zástupce zhodnotil situaci a to, že nějaká firma patří do nějakého holdingu ještě neznamená, že funguje samostatně. Nakonec rozdělení firem a fúzí je mnoho, jak v době ekonomického růstu, tak v době ekonomických krizí. Potom budu teprve komentovat samotné rozhodnutí,“ poznamenal Filip.

„Rozhodnutí státního zástupce bereme na vědomí. Hnutí SPD považuje práci státního zastupitelství a justice i s ohledem na snahu o politickou kriminalizaci některých poslanců SPD za zpolitizovanou,“ napsal ČTK šéf SPD Tomio Okamura.

Předseda STAN Vít Rakušan napsal, že by byl lepší verdikt nezávislého soudu, protože v kauze jde o premiéra. „Odpadly by veškeré pochybnosti o tom, zda byl spáchán dotační podvod. Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) ve své zprávě konstatoval, že takové podezření existuje, státní zástupce Šaroch by teď měl jasně říct, zda vyšetřování Čapího hnízda toto podezření zcela vyvrátilo,“ uvedl Rakušan.

Členové výboru hodnotí vývoj v kauze Čapí hnízdo rozdílně

Členové sněmovního mandátového a imunitního výboru se dívají na poslední vývoj v kauze Čapí hnízdo rozdílně. Některé rozhodnutí státního zástupce překvapilo, jiné nikoli. 

Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) podotkl, že úloha výboru končí, když předkládá plénu doporučení, zda má poslance ke stíhání vydat, nebo. V případu Čapí hnízdo se tak stalo loni v lednu, od té se členové nemohou seznamovat s postupem trestního řízení. „Spis určitě doznal nějakého zvětšení, vyšetřování trvalo více než rok, takže se tam mohlo objevit cokoli,“ řekl dnes ČTK Grospič.

Ve vztahu k tehdejším informacím ze spisu se podle něho nedá říci, že by byl verdikt překvapivý. „Je to jedna z možností, která se nabízela. Budu sám zvědavý na okolnosti, které zazní v odůvodnění,“ dodal předseda výboru.

Další členka Taťána Malá (ANO) jiný verdikt nečekala. „Jakmile jsem jako místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru měla možnost si ten spis přečíst, bylo mi nad slunce jasné, že to takto musí dopadnout,“ napsala ČTK.

Naopak člena výboru, předsedu KDU-ČSL Marka Výborného změna názoru státního zástupce „do jisté míry překvapila“. „Co ho vedlo k tomu přesvědčení, opravdu netuším,“ řekl ČTK. Když Výborný nahlížel před půldruhým rokem do spisu, nabyl prý značné pochyby o tom, že by Babišovo jednání bylo v souladu se zákonem, byť, jak uvedl, četl jen klíčové pasáže. „Pokud orgány činné v trestním řízení shledají, že konání nebylo protiprávní, žijeme v právním státu a musíme to respektovat,“ dodal.

Člen výboru za STAN Petr Gazdík uvedl, že i vzhledem k tomu, co stálo ve spisu, čeká na zdůvodnění verdiktu, který ho překvapil. Soudí, že Šaroch byl ve výboru přesvědčivý a měl všechny argumenty. „Z mého pohledu je to obrat a nevím, čím jej státní zástupce zdůvodní. Z mého pohledu měl v tomto případě takzvaně nabito,“ uvedl Gazdík.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!