Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pomník vlasovcům v Řeporyjích bude bez Vlasova. Místo nám svou chybou vybrali Rusové, říká Novotný

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) se kvůli svému záměru postavit pomník vlasovcům dostal až do ruské televize. foto:  Dan Materna, MAFRA

Aktualizováno
PRAHA - Plánovaný pomník vlasovcům v pražských Řeporyjích neponese zmínku o generálu Andreji Vlasovovi. Bude na něm ale citát od spisovatele Alexandra Solženicyna a jeho součástí bude i umělecké dílo. Peníze na realizaci sehnal řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) podle svých slov od sponzorů.
  5:00aktualizováno  11:08

O řeporyjském pomníku Vlasovově armádě, která se účastnila pražského povstání proti nacistům v roce 1945, přijela do Česka točit i ruská televize. Památník je nyní podle Novotného jen kousek od své realizace. Přiblížil také, jak by měl vypadat.

„Pomník bude tvořit poměrně masivní pamětní deska doplněná uměleckým dílem od velmi známého umělce,“ řekl Novotný serveru Lidovky.cz. Pomník by měl stát v horní části řeporyjského náměstí, ačkoli jeho umístění bylo původně plánováno jinam. 

Řeporyje nehodlají s Ruskem jednat o pomníku vlasovců. Pamatujeme si je jako zachránce, uvedl Novotný

„Rusové natočili reportáž ze špatného místa, kde pomník stát vůbec neměl. Nejdříve jsme se tomu smáli, ale pak jsme si řekli, že je to vlastně dobré místo a že to zrealizujeme tam. V důsledku nás tedy na nové místo navedli Rusové,“ řekl kontroverzní starosta z řad občanských demokratů.

Horní část náměstí, kde by podle Novotného měl pomník stát.

Uvedl také, že jeho městská část by měla velký problém s pořízením památníku bez veřejné soutěže. Rozhodl se proto po konzultaci s právníkem pro alternativní řešení. „Sehnal jsem sponzory, mezi nimi i jednu hotovou nejmenovanou superstar, aby realizaci díla financovali. Celý pomník pak k nám do Řeporyj prostě přiletí z vesmíru a přistane na našem obecním pozemku. Bude se nám jistě líbit a tak si ho necháme,“ vysvětlil Novotný pro server Lidovky.cz.

Na památeční desce podle něj nebude ani zmínka o samotném Vlasovovi, který je spojován se spoluprací s nacisty. Místo toho bude součástí textu na desce Solženicynův citát „Zdali všichni Češi pak pochopili, kteří Rusové zachránili jejich město?“ z knihy Souostroví Gulag.

Text na památeční desce v Řeporyjích

6. května 1945 ve 22 hodin vydal genmjr. Sergej Kuzmič Buňačenko v Řeporyjích na velitelství 1. ruské divize Ozbrojených sil Výboru pro osvobození národů Ruska (KONR) rozkaz „dobýt Prahu a zachránit bratry Čechy“.

Toto rozhodnutí pomohlo zastavit postup bojových skupin SS a zachránit Prahu před zničením. Přes četné kontroverze panujících okolo fenoménu tzv. vlasovců, je nepopiratelným historickým faktem, že tito vojáci přišli coby jediná vojensky organizovaná síla v nejkritičtější chvíli povstalcům na pomoc.

Více než 300 vlasovských vojáků a důstojníků za to během pražského povstání zaplatilo cenu nejvyšší. Většina z nich spočinula v často hromadných, dodnes řádně neoznačených a mnohdy nedůstojných hrobech. Některé z nich dosud navíc nebyly a zřejmě nikdy nebudou objeveny.

Čest jejich památce!

Zdali všichni Češi pak pochopili, kteří Rusové zachránili jejich město?“

Alexandr Solženicyn, Souostroví Gulag

Все ли чехи разобрались потом, какие русские спасли им город? “

Александр Солженицын, Архипелаг ГУЛаг

Celý text na pamětní desce nyní podle Novotného projde korekturou. Objevují se v něm zmínky o nepopiratelné roli vlasovců při osvobozování Prahy i odkazy na jejich hroby, které jsou prý z valné většiny neoznačené a nedůstojné. Text prošel podle řeporyjského starosty obecní debatou.

Stavba pomníku na památku vlasovců a jejich pomoci při Pražském povstání se v posledních měsících stala předmětem veřejné diskuze. Vše začalo tweetem Pavla Novotného, ve kterém mimo jiného napsal, že Prahu před zničením v květnu roku 1945 zachránili vlasovci a to, že nemají pořádný pomník v Praze,  je ostuda, kterou je třeba napravit.

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...