Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Řeporyjích postaví pomník vlasovcům. Bude pod kamerovým systémem a chráněn antigraffiti nátěrem

Starosta městské části Pavel Novotný (ODS) záměr zbudovat v Řeporyjích pomník vlasovcům zveřejnil na sociálních sítích už na začátku roku. foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha - Pražské Řeporyje nechají příští rok k 75. výročí konce druhé světové války postavit pomník padlým vojákům Ruské osvobozenecké armády, takzvaným vlasovcům. Záměr na úterním jednání schválilo místní zastupitelstvo.
  21:19aktualizováno  22:18

Podle starosty Pavla Novotného (ODS) zhruba 300 padlým vojákům, kteří pomáhali při osvobozování Prahy v květnu 1945, Řeporyje důstojné pietní místo dluží. Budoucí vzpomínkové místo bude podle Novotného pod kamerovým systémem a chráněno antigraffiti nátěrem.

Do obřadní síně místního úřadu dorazily zhruba dvě desítky novinářů, obyvatelé...
Starosta Pavel Novotný a zastupitelé Řeporyjí jednají o výstavbě pomníku...

Podoba pomníku bude podle Novotného dále řešena, pravděpodobně by se na něm neměl objevit termín vlasovci. I podle místních je kontroverzní. Řeporyjští navrhovali pomník doplnit vysvětlující tabulkou. Na ní má být uvedeno, jak vojáci Ruské osvobozenecké armády pomohli Čechům v boji proti nacistům, ale i jejich další nechvalné činy.

Veřejnost, která přišla na zasedání v hojném počtu, se pustila do živé diskuse. Vystoupili zastupitel Prahy 11 za SPD Robert Vašíček nebo proruský aktivista Žarko Jovanovič, kteří Novotného záměr kritizovali. Stavbu pomníku zpochybnili i další lidé, kteří v Řeporyjích žijí. Padl také návrh na vypsání referenda, což ale Novotný odmítl. Několik místních zmínilo vzpomínky svých rodičů či prarodičů. Shodli se, že o vlasovcích mluvili jedině v dobrém.

Novotný je na svůj výstup v ruské televizi hrdý. Policení exprezident ho před Rusy označil za blázna

Na jednání promluvil také historik a poslanec za ODS Pavel Žáček, který za Novotným přišel s návrhem na zbudování pomníku. Podle něj právě v Řeporyjích bylo rozhodnuto, že jedna z divizí Ruské osvobozené armády pomůže českým povstalcům proti Němcům. „Chceme uctít život obyčejných vojáků, nechceme uctívat generála Vlasova nebo Buňačenka,“ uvedl místostarosta Řeporyjí David Roznětinský (Zelení). K podobě pomníku by se měla uskutečnit širší debata, doplnil.

Do obřadní síně místního úřadu dorazily zhruba dvě desítky novinářů. Do sálu byly ještě před začátkem kvůli velkému zájmu přidány židle. Místostarostka Lucie Seguin takovou účast na zastupitelstvu nepamatuje, řekla novinářům.

Starosta městské části Pavel Novotný (ODS) záměr zbudovat v Řeporyjích pomník vlasovcům zveřejnil na sociálních sítích už na začátku roku. Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády. S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům, na konci války ale pomohli osvobodit Prahu. Zemřelo jich při tom zhruba 300. V Řeporyjích podle Novotného stále žijí pamětníci květnových událostí. Vlasovci tam dorazili už 6. května 1945.

Jedna z místních obyvatelek, která na jednání také přišla, řekla, že její otec o vlasovcích vždy mluvil v dobrém.

Proti záměru výstavby pomníku se ohradilo ruské velvyslanectví v Praze, podle kterého by byl porušením mezinárodních závazků České republiky vyplývajících z úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů. Novotný následně na ruské velvyslanectví přivezl dopis adresovaný ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, ve kterém uvedl, že o svém záměru nebude s Ruskem diskutovat. Ruská diplomacie posléze prostřednictvím mluvčí Marije Zacharovové označila nápad na pomník vlasovcům za „naprosto příšernou iniciativu“, která slouží reinkarnaci nacismu. Prezident Miloš Zeman připustil, že vlasovci pomohli Praze, ale předtím se dopustili zrady.

Autor: