Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hackeři se možná dostali i k mailům poslance Birkeho. Případem se zabývá ÚOOZ

USA

  8:15aktualizováno  10:53
PRAHA - Hackeři zřejmě napadli maily dalšího politika ČSSD. „Jdu dnes na ÚOOZ, protože pravděpodobně zkopírovali i moje maily,“ řekl poslanec Jan Birke na volebním výboru, kde se jednalo o šéfovi rady ČRo Petrovi Šafaříkovi. Ten měl totiž předávat informace z jednání rady premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.

Poslanec Jan Birke (ČSSD) foto:  NLVL

Napadení mailů podle poslance zjistila policie, která v současné době vyšetřuje zveřejnění desítky pracovních i soukromých zpráv ze Sobotkova e-mailového účtu na extremistickém web White Media.

Poslanec Birke informaci sdělil před zahájením jednání výboru a zdůvodnil tak, proč je pro něj problematické hlasovat pro schválení programu. Jednat o uniklých e-mailech považuje Birke za nemorální. Bližší informace však serveru Lidovky.cz nechtěl sdělit. „ÚOOZ mi poslala zprávu, že se má rychle dostavit. Nevím, jestli o tom pak informace dám,“ řekl při odchodu.

Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták uvedl, že případ je ve fázi prověřování a proto ho útvar nebude nijak komentovat.

Program se neschválil

Sněmovní volební výbor se měl původně zabývat údajnou korespondencí předsedy Rady Českého rozhlasu (ČRo) Petra Šafaříka s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Sám Šafařík se ale z jednání omluvil a výbor nakonec program jednání po hodině a půl diskuze neschválil. Pět poslanců hlasovalo pro a sedm proti.

Předseda Rady Českého rozhlasu Petr Šafařík

„Chování pana Šafaříka je nemožné, skrývá se a neřekne jednoznačně, že ty maily psal nebo nepsal. Já po něm tuto odpověď budu vyžadovat,“ uvedl předseda volebního výboru Martin Komárek (ANO). Výbor se měl podle něj zabývat alespoň názory radních ČRo, kteří na jednání výboru přišli. Dodal, že kvůli uniklým e-mailům hrozí podezření, že bude nadcházející volba generálního ředitele ČRo zpolitizovaná.

Šafařík byl v době, ze které údajná e-mailová komunikace pochází, nejprve řadovým členem rozhlasové rady a pak jejím předsedou. Šafařík tvrdí, že e-maily s jeho jménem nejsou autentické. Podle některých poslanců by měl šéf rady v případě pravosti e-mailů odstoupit.

Desítky pracovních i soukromých zpráv ze Sobotkova e-mailového účtu zveřejnil extremistický web White Media. Internetové stránky White Media jsou umístěny v USA, což může mít podle odborníků za cíl ztížit dohledání jeho provozovatelů. Případ vyšetřuje ÚOOZ.

Autoři: ,