31. ledna 2018 10:55, aktualizováno  14:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda jmenovala poslance a bývalého hokejistu Hniličku zmocněncem pro sport

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 2Diskuse
Poslanec a bývalý hokejový brankář Milan Hnilička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec a bývalý hokejový brankář Milan Hnilička. | foto: Archiv

PRAHA Poslanec a bývalý hokejový brankář Milan Hnilička se stal vládním zmocněncem pro sport. Funkce se ujme oficiálně začátkem března, předtím skončí u hokejového národního týmu. Olympijský vítěz z Nagana by se měl starat o strategii sportu a jeho financování. Hnilička novinářům během středečního jednání kabinetu řekl, že bude poradním orgánem pro ministerstvo školství, pracovat chce mimo jiné na novém zákonu o podpoře sportu.

Hnilička (za ANO) označil za svou klíčovou roli spolupráci s ministerstvem na dosud nevypsaných programech financování jednotlivých sportovních odvětví. „Aby bylo sportovní prostředí saturováno co nejrychleji,“ uvedl. Funkci vládního zmocněnce chápe jako příležitost prosazovat své vize, ale i jako pozitivní signál kabinetu směrem ke sportovcům.

Ve financování sportu je podle něj třeba především pracovat na transparentnosti, protože o objektivitě rozdělování peněz mohou být vždy diskuse. „Chceme saturovat i ty nejmenší sporty, ale pak je třeba podpořit ty prioritní, které nás historicky proslavovaly a dávaly na mapu,“ vysvětlil.

Poslanec za ANO a bývalý hokejový brankář Milan Hnilička (na snímku z 3. září...

S vytvořením pozice vládního zmocněnce pro sport, který bude podřízený předsedovi vlády, počítá programové prohlášení menšinové vlády v demisi Andreje Babiše (ANO). Podle Hniličky dál platí plán osamostatnit financování sportu přes speciální agenturu. Přál by si, aby příslušný zákon byl účinný nejpozději od roku 2020.

Hnilička (44) se v únoru chystá na olympijské hry v Pchjongčchangu v roli generálního manažera hokejového týmu. „Jsem připraven po olympiádě rezignovat. Tento statut by měl mít účinnost od 1. března. Aby nedocházelo ke střetu zájmů, budu na tuto funkci rezignovat, abych byl co nejvíc nestranný,“ uvedl Hnilička.

Jeho dosavadní působení ve službách Českého svazu ledního hokeje ocenil prezident svazu Tomáš Král. „Odvedl u nás spoustu práce. Mrzí mě, že ho ztrácíme, jsem však přesvědčen, že vzhledem ke zkušenostem, které získal, odborným znalostem a pracovnímu nasazení bude pro český sport na novém působišti velkým přínosem,“ uvedl Král v tiskové zprávě.

Vizitka Milana Hniličky (44)

Hnilička se narodil 25. června 1973 v Litoměřicích. K prvnímu ligovému zápasu nastoupil v 16 letech v dresu Kladna, kde hrál už od mladšího dorostu. V roce 1991 byl draftován do NHL klubem New York Islanders, v dalších letech ale čtyřikrát za sebou neuspěl v přípravném kempu Islanders. V roce 2000 s klubem Hartford Wolf Pack získal Calderův pohár pro vítěze American Hockey League (AHL), v zámoří po Stanleyově poháru druhou nejcennější hokejovou trofej.

 • V roce 1996 se vrátil do české extraligy, král za HC Kladno (1996-97) a HC Sparta Praha (1997-99). Poté odešel opět do zámoří, kde hrál nejprve AHL za Hartford Wolf Pack (1999-2000) a poté NHL za New York Rangers (1999-2000), Atlanta Thrashers (2000-03) a Los Angeles Kings (2003-04), ale i AHL za Chicago Wolves (2002-03) a Manchester Monarchs (2003-04). Od roku 2004 působil opět v Česku, a to v dresu Bílých Tygrů Liberec (2004-08). V sezóně 2007-08 si zahrál i v Rusku za Salavat Julajev Ufa. Aktivní kariéru ukončil opět v Česku (Bílí Tygři Liberec 2008-09, Slavia Praha 2009-10).
 • Patřil k oporám reprezentace, v které odehrál 107 utkání (z toho dvě ještě za ČSFR). Byl členem reprezentace na devíti MS a třech OH.
 • Byl členem týmu, který vyhrál olympijský turnaj v Naganu 1998 (do žádného zápasu však nenastoupil). Krom olympijského zlata má tři tituly mistra světa (1999, 2001 a 2005), stříbro z MS 2006 a třikrát bronz z MS (1992, 1997 a 1998) a bronz z OH 2006. Krom vítězství v AHL (2000) má také titul mistra ruské superligy (2008).
 • Po ukončení aktivní hráčské kariéry pracoval jako manažer hokejové Mladé Boleslavi, kde krátce působil i jako asistent trenéra. Poté byl manažerem reprezentační sedmnáctky, v sezóně 2016/17 byl asistentem generálního manažera české reprezentace a od srpna 2017 je generálním manažerem národního týmu.
 • Loni v říjnu byl zvolen do Poslanecké sněmovny, kandidoval jako dvojka středočeské kandidátky ANO. Je nestraník.
 • Ve Sněmovně je místopředsedou výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a předsedou podvýboru pro sport. Je také členem rozpočtového výboru.
 • Je ženatý, má dcery Barboru a Adélu.

ČTK
 • 2Diskuse