Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
11. dubna 2018 16:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanec SPD kritizuje studijní pobyty Erasmus. Jezdí tam kampusoví povaleči, říká

Studenti na cestách (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti na cestách (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Podle poslance za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Lubomíra Volného jezdí na studijní pobyty v rámci programu Erasmus „kampusoví povaleči’, kteří v dané zemi žijí „ve zlaté kleci“. Na zasedání výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny si zákonodárce stěžoval i na to, že „lidé se vracejí ze zahraničních pobytů naprosto nekriticky nastavení vůči Evropské unii“.

Mladí lidé, kteří odjíždějí studovat do západní Evropy, získávají podle poslance SPD Volného zkreslené informace o tamním životě. Na Volného proslovy upozornil server Aktuálně.cz. A právě kvůli tomu nejsou podle poslance českého parlamentu mladí lidé schopni odhalit problémy země, ve které tráví část studia. „Ti lidé se vracejí ze zahraničních pobytů naprosto nekriticky nastavení vůči Evropské unii,“ stěžoval si Volný.

Poslanec označil studenty vyjíždějící v rámci Erasmu do ciziny za „kampusové povaleče“. Prý nedokážou informace získané během pobytu porovnat s realitou. 

S názorem Volného naprosto nesouhlasí Kateřina Králová, bývalá proděkanka pro zahraniční styky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Studenti se v zahraničí musí odtrhnout mámě od sukně a začít být samostatní. Musí se o sebe sami postarat, často přitom ve svém okolí nemají jediného člověka, který by mluvil česky,“ připomíná Králová. Dodává, že studijní pobyt v zahraničí dá člověku tolik, co dva roky běžného studia v České republice. Navíc mohou podle ní získané zkušenosti zúročit na trhu práce. 

Volný tvrdí, že čeští studenti podléhají na Západě tamní propagandě. „Zkušenosti studentů jsou v přímém rozporu se zkušenostmi lidí, kteří se vracejí třeba z vyspělých západních evropských ekonomik z obav o své bezpečí a o své zdraví,“ sdělil.

11.dubna 2018 v 14:51, příspěvek archivován: 11.dubna 2018 v 18:30

Pro mne osobně je prostě Erasmus nikoliv “výkladní skříní EU, ale “Potěmkinovou vesnicí EU pro podprahovou i politickou manipulaci se studenty”. Místní “demokraté” mě za můj názor napadají a snaží se omezovat mé právo tento názor mít, zveřejňovat a obhajovat. Jak typické ;)

Obecně je podle Volného pobyt v zahraničí pozitivní věcí, ale v rámci Erasmu studenti žijí v jakési bublině či zlaté kleci. Proto prý nejsou schopni odhalit pravý stav věcí ve státě, ve kterém dočasně žijí. „Když studují třeba v Bruselu, tak se odmítají projít o půlnoci po Molenbeeku. To je prostě fakt,“ sděloval Volný ostatním poslancům výboru. (Molenbeek je čtvrť v Bruselu, odkud pocházelo několik atentátníků teroristických útoků v Paříži v listopadu 2015.)

Podle Králové s žádnou propagandou, která by líčila EU jako pozitivní projekt, studenti do styku nepřijdou. S tématem Evropské unie se setkají jen tehdy, pokud mají v rámci svého studijního programu nějaký předmět věnovaný EU.

„Tento názor je čistě pana Volného,“ reagovala mluvčí SPD Michaela Dolenská, na dotaz serveru Aktuálně.cz, zda se Volného pohled na program Erasmus shoduje s pozicí hnutí.

Lidovky.cz, bapBarbora Pospíšilová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Manažer/ka obchodního týmu - Praha

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 120 000 Kč