Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
29. května 2018 19:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslední zvonění pro Babiše. Demonstranti s hrnci protestovali v centru Prahy

Demonstranti protestovali proti Andreji Babišovi tlučením do hrnců v centru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti protestovali proti Andreji Babišovi tlučením do hrnců v centru... | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Několik stovek lidí v úterý prošlo centrem Prahy k úřadu vlády, aby tak vyjádřilo nesouhlas s vládnutím Andreje Babiše (ANO). Po tichém protestu z minulého týdne, kdy si demonstranti symbolicky přelepili ústa, tentokrát zvolili opačný prostředek: hluk. Svou nelibost dávali v průvodu najevo bušením do hrnců či pokliček, pískáním nebo troubením. Babišovi tak chtěli uspořádat „poslední zvonění“.

Demonstranti tentokrát dávali najevo nesouhlas především s tím, že by podíl na státní moci měli získat komunisté. Babiš je podle nich jedinou překážkou vzniku „prodemokratické a standardní vlády“ a měl by odstoupit.

Pokličkový protest uspořádala Iniciativa Milion chvilek pro demokracii.
Skupina organizovala protestní akci na Staroměstském náměstí v Praze i minulý...

Na Staroměstské náměstí, kde protest začal, dorazili lidé všech věkových kategorií, převažovali však mladí. Na základě výzvy organizátorů akce si k vytvoření hluku přinesli plechové misky, ešusy, ale také třeba tamburíny, podomácku vyrobená chrastítka nebo vuvuzely. Zvuky, který se rozléhaly daleko do okolních ulic, někteří z nich vyluzovali například i dutím do kravského rohu nebo zvoněním na cyklistické zvonky. Atmosféra tak místy připomínala spíše karneval v Riu než politický protest a řada kolemjdoucích turistů se zvědavě dotazovala na účel akce.

„Je to tak, je to tak, vládne nám tu estébák,“ skandovali pak při pochodu uličkami Starého Města. „Komunisty nechceme!“ pokračovali.

Vláda postavená na tom, kdo skousne trestně stíhaného premiéra?

Akci uspořádala Iniciativa Milion chvilek pro demokracii. „Nechceme, aby se tvořila vláda jen podle toho, kdo je ochoten skousnout trestně stíhanou osobu v jejím čele,“ napsali na sociální síti facebook a připomněli tak Babišovo obvinění v kauze Čapího hnízda.

Organizátoři protestu upozorňují na to, že výsledky loňských podzimních voleb do Sněmovny nabízejí hned několik možných vládních koalic neextremistických stran. „Namísto toho vzniká vláda opřená o hlasy strany, která má na svědomí statisíce zničených a miliony zdeformovaných lidských životů,“ uvedli.

Hnutí ANO se v posledních týdnech snaží domluvit na složení vlády s ČSSD, kabinet by měl podporu komunistů. Sociální demokraté hlasují o vstupu do menšinové vlády ve vnitrostranickém referendu. Prezident Miloš Zeman v pondělí ohlásil, že Babiše jmenuje podruhé premiérem ještě před ukončením referenda. Předseda hnutí ANO pak bude mít zhruba dva týdny na to, aby na Hrad přinesl návrh na obsazení ministerských křesel. Zeman chce tímto postupem mimo jiné urychlit vznik vlády. Opozice jeho rozhodnutí kritizuje.

Dílčí protesty proti Babišovi se v úterý konaly i v dalších městech. Největší celorepublikové demonstrace chystají organizátoři na úterý 5. června. Iniciativa chce nasbírat milion podpisů pod petici Za slušného premiéra a slušnou vládu. K úterku jich získala přes 245 tisíc.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...