• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Pozor na Ferdu!

Česko

TALK OF THE TOWN Petra Zavadila

Všechno se vyrábí v Číně. Hračky, oblečení, nábytek, kosmetika. To je první šok, který zažívají dnešní rodiče malých dětí. Když realita vystavila tomuto šoku mě, řekl jsem si: proč ne, když je to levnější...

Skoro všechny čínské výrobky nějakým způsobem nevyhovují účelu, k němuž jsou určeny. To je druhý šok. Hračky a nábytek se rozpadají po několika dnech. Oděvy pouštějí barvy, párají se... Navíc skoro všechny čínské výrobky jsou kýčovitě ošklivé.

Třetí šok: čínské produkty určené dětem nejsou jen nekvalitní, ale občas také zdravotně závadné, ba dokonce jedovaté. Nechvalně známé jsou plastové hračky z Číny.

Nyní - a to mě šokovalo mnohem více než na první pohled rakovinotvorné a nevkusné plastové hračky - byl jed objeven v dětských zubních pastách. U nás šlo o pasty Večerníček (s příchutí „tuti fruti“) a Ferda (s příchutí „apple“ a „strawberry“) od výrobce „Suzhou New Hope Plastic and Hardware Co. Ltd., China“. Brrr! Už ten odstrašující název.

A konečně čtvrtý šok: jednoho jahodového Ferdu jsem objevil v koupelně a uvědomil si, že s ním svému dvaapůlletému synovi každý den čistím zuby.

Každý rodič si dovede živě představit, jak je nemožné vysvětlit dítěti, že pastu - navíc s lákavou příchutí čínské syntetické jahůdky - má pokaždé způsobně vyplivnout. „Nepapej to! Vyplivni to.“ „Papal, papal, doblý, doblý...“ Tyto výše zmíněné tři dětské zubní pasty obsahují 7,3, 5,7 a 5,3 hmotnostních procent jedovatého diethylenglycerolu (mimochodem: podobné množství bylo po celém světě nalezeno v úctyhodném seznamu značek zubních past).

Co je diethylenglycerol zač? A jak se mohl ocitnout v dětských pastách? Je to látka používaná v nemrznoucích směsích, příbuzná ethylenglykolu, který motoristé znají jako fridex. Pro neřidiče: je to takové to mazlavé, jedovaté, co se lije do chladiče.

Diethylenglykol - zkráceně DEG -je skutečně jedovatý. A to celkem dost. „Jedná se o látku toxickou pro ledviny a centrální nervovou soustavu,“ píše hlavní hygienik ČR Michael Vít. Naneštěstí má navíc podobné vlastnosti jako také jednovatý - ale jen slabě - a třikrát levnější glycerin.

Glycerin (také glycerol) také není žádná zdravotní výhra. Ale běžně se používá v kosmetice: v krémech, zubních pastách. V potravinářství: ve žvýkačkách, umělé šlehačce, v cukrovinkách, nápojích, laciných vínech apod. Pro lovce „éček“: má označení E 422.

No a výrobci - zejména čínští - zkrátka nahradí dražší glycerin levnějším DEG. A věří, že se v tak malých dávkách nikomu nic nestane. Ale ono často i stane: naposledy loni v Panamě zemřelo více než 100 lidí po požití sirupu proti kašli,v němž byl glycerin nahrazen DEG. Samozřejmě, dovezený z Číny.

Máme tedy v takto nebezpečném světě vůbec dětem čistit zuby? Podávat sirup? Mazat kůži? Těžko říct.

Zubní lékaři doporučují čistit dětem zuby pastou až tehdy, kdy ji dítě bezpečně vyplivuje. V každém případě je užitečné nemyslet si, že vše, co prodávají v lékárnách, je zdravé. Bezpečnější je také vyhýbat se všemu, co pochází z Číny a je levné. (To ale jde obtížně už dnes a do budoucna to bude - zdá se -nemožné.)

Pokud neumíte číst miniaturní písmenka na tubách, bude pro vás výhodné zapomenout na Ferdy, Večerníčky &spol. a všechny výrobky s česky vtíravými jmény a zaměřit se na značky světoznámých výrobců. (Ale pozor! V Kanadě se například vyskytla falešná pasta Colgate obsahující DEG.) Lze totiž předpokládat, že globální výrobci si dají lepší pozor, protože mohou přijít o víc.

A hlavně! Ničemu nevěřit. Kontrolovat. Prověřovat. Diskutovat na internetu...

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás