Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Odstranění sochy Koněva je porušením bilaterální smlouvy, tvrdí Rusko. Je připraveno vést dialog

Česko

  20:10aktualizováno  21:23
Moskva - O přemístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze by se nemělo rozhodovat jednostranně, uvedla ve čtvrtek mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová podle agentury TASS. Odstranění památníku znovu označila za porušení bilaterální smlouvy z roku 1993. Upozornila, že tato smlouva počítá s mechanismem konzultací, a vybídla českou stranu k jednáním o problému, který zatěžuje rusko-české vztahy.

ilustrační snímek foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Sochu maršála Koněva hlídá v depozitáři ostraha. Společnost jí dělá i Slovanská epopej

Socha maršála Koněva, která dříve stála v pražské Bubenči, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích v Praze-východ. Socha se má následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Socha bude muzeu zapůjčena zdarma a dál zůstane majetkem Prahy 6, jak již dříve řekl mluvčí Prahy 6.

Pracovníci odstraňují sochu Koněva.
Odstraňování sochy za pomoci jeřábu.

„Otázka, čím majetkem je památník, nemá v daném kontextu význam. Je zjevné, že svévolné odstraněné pomníku nezapadá do řádného plnění závazků ohledně péče o památníky,“ řekla mluvčí. „Vzhledem k nezbytnosti zajistit přístup k památníku by se otázka o tom, kde se nachází, neměla řešit jednostranně. Lze v této souvislosti uplatnit článek pět smlouvy, který předpokládá rozsáhlý mechanismus konzultací na různých úrovní,“ dodala.

Ruská ambasáda nebude dál sídlit na Němcovově náměstí. Zvláštní, reaguje primátor Hřib

„V daném případu nelze hovořit o tom, že by česká strana plnila tato ustanovení smlouvy. Povinnost náležitého plnění tohoto dokumentu spočívá na vládě,“ řekla podle TASS. Připomněla také, že podle vídeňské konvence je každá platná smlouva závazná pro účastníky a měla by se řádně plnit, takže pokládá za nepřípustné „odvolávat se na ustanovení domácího práva a na rozhodnutí místních orgánů jako důvod, proč se smlouva neplní“. „Vyzýváme partnery vrátit se k plnění všech závazků vyplývajících ze smlouvy. Jsme připraveni na věcný dialog s českou stranou o tomto problému, který samozřejmě zatěžuje bilaterální vztahy,“ zdůraznila.

Česká diplomacie naopak argumentuje, že odstranění sochy maršála Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv, uvedlo 9. dubna ministerstvo zahraničí na dotaz ČTK. „Socha maršála Koněva je válečným pomníkem, a vztahuje se tak na ni Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993, přemístění sochy ale není v rozporu s jejím zněním,“ upřesnila česká diplomacie o den později.

Odstranění sochy vyvolalo v Rusku protesty. Před českým generálním konzulátem v Petrohradu demonstrovali aktivisté z nezaregistrované nacionalistické strany Jiné Rusko, přičemž zapálili dýmovnici a vyvěsili transparent s vulgárním heslem. Rozdávali také kolemjdoucím letáky kritizující postup vedení Prahy 6, která rozhodla o odstranění Koněvovy sochy z náměstí Interbrigády. 

Česko poslalo Rusku diplomatickou nótu. Před petrohradským konzulátem se protestovalo kvůli Koněvovi

Před třemi týdny aktivisté Jiného Ruska demonstrovali i před českou ambasádou v Moskvě. Na plot velvyslanectví vyvěsili nápis Stop fašismu a hodili do areálu ambasády několik dýmovnic, policie proti nim nezasáhla. Česko kvůli incidentu tehdy poslalo Rusku diplomatickou nótu a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o záležitosti jednal s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským.

Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, stála v české metropoli od roku 1980. Radnice šesté městské části ji nechala na začátku měsíce převézt. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov to označil za pobuřující a cynické a za porušení bilaterální smlouvy.

Česko si naopak stěžuje na zanedbávání péče o hroby českých vojáků v Rusku, které jsou vystavovány poškozování a vandalismu, popřípadě ruské orgány dokonce brání umístění památníků českých legionářů jako v případě Lipjag nebo Samary.

České ministerstvo obrany v uplynulých letech posílalo do Ruska každoročně několik milionů korun, které byly určeny na péči o válečné hroby nebo na budování pomníků legionářů. Loni v dubnu ale vláda rozhodla, že peníze kvůli ruskému „negativnímu postoji k obnově českých válečných hrobů“ rozdělí do jiných zemí, ve kterých jsou české válečné hroby. Přestala se také scházet česko-ruská mezivládní komise, která měla na starosti dohled nad vzájemným udržováním válečných hrobů.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.