Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Praktickým lékařům chybí vakcíny i injekce. Jejich zapojení do očkování bude ze začátku spíš symbolické

Vakcína od firmy AstraZeneca foto: Reuters

Praha - Ordinacím praktických lékařů, kteří se mají od pondělí zapojit do očkování proti covidu-19, chybí dostatek vakcíny a injekčních stříkaček. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo Sdružení praktických lékařů. Hrozí tak podle nich, že zapojení více než 4000 ordinací bude na začátku spíše symbolické. Podle praktické lékařky z Prahy Ludmily Bezdíčkové začne v pondělí registrace, ale vakcínu dostanou ordinace až podle zájmu. Podrobněji chce o tom sdružení informovat v úterý 2. března na tiskové konferenci.
  9:46aktualizováno  11:47

„Pokud to myslíte s očkováním nejrizikovějších pacientů v našich ordinacích skutečně vážně, dejte pro ně v březnu 100 dávek vakcíny každému praktikovi zapojenému do očkování,“ vzkázal ministerstvu zdravotnictví a hejtmanům předseda sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Praktici, kteří budou už v pondělí očkovat, budou mít podle Bezdíčkové ještě zásoby vakcíny získané jiným způsobem. Ti, kteří se zapojí do registrací od pondělí, budou očkovat až později, kdy dostanou přidělené vakcíny.

V silách praktických lékařů je podle něj velmi rychle naočkovat nejrizikovější pacienty ve věkové skupině nad 70 let a mladší ročníky s vážnými chronickými nemocemi. Jen osmdesátníků podle sdružení zbývá naočkovat přes 200 000. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek uvedl, že praktický lékař může rozhodnout i o očkování mladšího pacienta, pokud jeho zdravotní stav představuje větší riziko než u běžného sedmdesátníka.

Od pondělí se ale budou ordinace zapojovat jen obtížně. „Praktikům chybějí vakcíny a injekční stříkačky. Nedostanou dokonce ani všechny vakcíny Astra Zeneca, které byly původně určeny pouze pro použití v ordinacích praktických lékařů. Značná část dodávky této vakcíny nyní skončí v očkovacích centrech,“ uvedl Šonka.

Kolik vakcíny se skutečně dostane do ordinací bude podle něj na vůli jednotlivých krajů. Například Karlovarský kraj se zapojeném praktických lékařů nepočítá a všechnu vakcínu AstraZeneca plánuje použít ve velkokapacitním centru v KV aréně v Karlových Varech, dodal Šonka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat