Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Právnička u soudu se stížností neuspěla, žádala zrušení nouzového stavu

Nejvyšší správní soud v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší správní soud v Brně. | foto: Wikipedia

Brno Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost právničky Venduly Zahumenské, která se u Městského soudu v Praze neúspěšně domáhala zrušení vládního usnesení o vyhlášení nouzového stavu. Rozhodnutí, na které upozornil web Česká justice, je dostupné na úřední desce NSS.

Nouzový stav vláda vyhlásila v polovině března. Městský soud v Praze žalobu Zahumenské odmítl koncem dubna s odkazem na postoj Ústavního soudu, podle kterého vyhlášení nouzového stavu není takzvaným opatřením obecné povahy. Proto se jím nemohou správní soudy zabývat.

Zahumenská neuspěla ani s tvrzením, že omezení maloobchodního prodeje a volného pohybu v Česku bylo nezákonným zásahem do jejích práv.

NSS nenašel důvod k tomu, aby se odchýlil od většinového názoru ústavních soudců. Podle usnesení „stěžovatelka ve své kasační stížnosti žádné takové přesvědčivé důvody ani nenabízí“.

U NSS čeká na rozhodnutí ještě další stížnost Zahumenské proti rozhodnutí Městského soudu v Praze ze 7. května. Tehdy soud zamítl žalobu, podle které opatření ministerstva zdravotnictví o uzavření škol neoprávněně zasáhlo do jejích práv.

Žena spatřovala zásah v tom, že musela v době zrušené školní docházky zajistit péči o své dvě nezletilé děti. Soud ale uvedl, že ministerstvo mělo pravomoc opatření vydat a že jeho postup byl vzhledem ke koronavirové situaci důvodný.

Manželé Zahumenští, oba právníci, aktivně vystupovali proti způsobu, jak vláda bojovala se šířením koronaviru. Advokát David Zahumenský zastupoval také desítky lidí, kteří se kvůli vládním a ministerským opatřením obraceli na Ústavní soud, ten jejich stížnosti odmítl.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!