27. května 2019 13:06, aktualizováno  14:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražská ČSSD chce radikální proměnu strany. Kritizuje Staňka

Podle poslance Jaroslava Foldyny je ČSSD na hranici klinické smrti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle poslance Jaroslava Foldyny je ČSSD na hranici klinické smrti. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

PRAHA ČSSD se musí od základů proměnit, kosmetické změny nestačí. V reakci na neúspěch v evropských volbách, v nichž sociální demokraté získali 3,95 procenta hlasů, to uvedl předseda pražské organizace ČSSD Petr Pavlík. Podle poslance za Ústecký kraj Jaroslava Foldyny se ČSSD pohybuje na hranici klinické smrti, řešením ale není odchod předsedy Jana Hamáčka, protože jiného lídra strana nemá.

„Voliči jasně řekli, že kosmetické změny na tváři sociální demokracie nestačí. Naše strana se musí od základu proměnit. Ujel nám vlak, který nedoženeme, pokud budeme dělat stále ty samé chyby,“ uvedl v tiskovém prohlášení šéf pražské ČSSD Pavlík. „Škodí nám nedostatek odhodlání k radikální politické akci, nečitelná a špatně prezentovaná politika, nedostatečná práce s členskou základnou, absence touhy vítězit i zcela zbytečné trafiky pro vysloužilé politiky,“ doplnil.

Podle prvního místopředsedy ČSSD Romana Onderky by mimořádný sjezd nic neřešil, ČSSD podle něj musí pracovat na tom, aby se stala autentickou tvrdou levicí a vzpamatovala se do krajských voleb v příštím roce.

„Chyby musíme hledat u nás, a to od témat, personálií až po chuť zvítězit. Je třeba, abychom byli uvěřitelní jako sociální demokraté, aby nás lidé přestali vnímat jako doplňkový hlas hnutí ANO Andreje Babiše,“ uvedl Onderka. Předpokládá, že ČSSD nyní zadá analýzu, kteří voliči přišli ČSSD podpořit a kteří nepřišli, co bylo v kampani největší chybou. „Ta analýza je bezpochyby důležitá, ale to neznamená, že budeme čekat na analýzu a nebudeme nic dělat,“ uvedl. Dodal, že je třeba pokračovat v definování témat, na nichž se ČSSD bude profilovat.

Naděje strany? Šmarda nebo Petříček

Pavlík kritizoval například působení ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) i neschopnost strany ho rychle odvolat. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že straně může pomoci nová generace politiků. Nadějemi ČSSD podle něj jsou místopředseda Michal Šmarda nebo ministr zahraničních věcí a místopředseda strany Tomáš Petříček.Za debaklem vidí Onderka souhru několika okolností v čele s „predátorstvím“ Babišova hnutí ANO. „On(bývalé voliče ČSSD)oslovuje tvrději, razantněji. Má na to lepší komunikační prostředky, finanční prostředky. Druhý moment ale je, že ČSSD byla poměrně dlouhou dobu poměrně nesrozumitelná, témata se překrývala, nedokázali jsme je úplně našim voličům vysvětlit,“ uvedl.

Foldyna řekl, že se ze sociální demokracie stala nezajímavá a nenáviděná strana, která se pohybuje se svým volebním výsledkem v evropských volbách na hranici klinické smrti. Volání po odchodu Hamáčka ale podle Foldyny není řešením, protože ČSSD nemá jiného lídra. „Problém Jana Hamáčka je v tom, že se stále dívá do zpětných zrcátek a má příliš svázané ruce,“ uvedl poslanec a bývalý místopředseda strany.

ČSSD v evropských volbách propadla, neobhájila žádné ze čtyř křesel v Evropském parlamentu. Hamáček po nedělním zveřejnění výsledků řekl, že strana nedokázala voliče zaujmout správným tématem a že její restart musí být silnější a jasnější. Rezignovat se Hamáček, který byl do čela strany zvolen letos v březnu, nechystá. Vedení strany se chce soustředit na krajské volby, které se uskuteční příští rok na podzim.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.