Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak bude o víkendu: Na obloze zazáří slunce, mnoho se ale neohřejeme. V noci přijde mráz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Praha Nadprůměrně vysoké teploty posledních dní v pátek prudkým ochlazením skončí a sobota s nedělí by měly přinést sice polojasnou oblohu, ovšem s maximálními teplotami jen pár stupňů nad nulou. Srážky očekávají meteorologické modely jen ojediněle – s ohledem na roční dobu se tak můžeme na víkend těšit na docela utěšenou povětrnost.

Návrat k teplotnímu normálu, avšak bez obvyklých podzimních plískanic. Tak by mělo vypadat víkendové počasí v Česku, což je dobrá zpráva pro všechny, kdo se chystají třeba na závěrečný podzimní úklid zahrady či na výlet do hor.

Sobotní ráno se zřejmě zařadí mezi ta dosud nejchladnější v průběhu stávajícího podzimu – mrznout bude prakticky na celém území republiky a na řadě míst se rtuť teploměru dostane pod minus pět stupňů. A příliš nahoru to nepůjde ani během dne, maximální hodnoty dosáhnou na 5 až 7 °C. Tam, kde se po ránu déle udrží mlhy, bude oteplování nejpomalejší.

Vítanou kompenzací ale bude převážně polojasná, někde dokonce úplně jasná obloha, jen se slabým větrem. Celodenní inverzi modely nečekají, srážky by se měly vyskytnout spíše výjimečně, nejpravděpodobněji na severu a severovýchodě Česka. Pokud k tomu dojde, budou na horách a ve středních polohách ve formě sněhových vloček.

Nedělní ráz počasí bude velmi podobný sobotě, jen se o stupínek či dva oteplí. Ranní nízká oblačnost by se většinou měla rozpustit a na obloze se posléze prosadí slunce. Teploty každopádně zůstanou jednociferné a na hřebenech Krkonoš, Jeseníků či Beskyd bude stejně jako v sobotu panovat celodenní mráz.

Mrazivé ráno v Brně.

Mrazivé ráno - ilustrační foto

Aktualizovanou předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu (www.portal.chmi.cz).

Den se krátí, přivstaňte si

Podzimní období přináší vedle nízkých teplot také krátké dny: doba mezi východem a západem slunce se v tomto období každým dnem zkracuje asi o dvě a půl minuty. Bílý den tak bude o víkendu trvat už jen něco málo přes osm a půl hodiny.

Chystáte-li se na delší aktivitu venku, vyplatí se proto přivstat si a vyrazit či dát se do práce co nejdříve: slunce totiž zapadá již kolem čtvrté hodiny (v 16:09 v Praze, ale již v 15:55 v Ostravě – údaje jsou pro neděli). Vzhledem k lomu slunečních paprsků je sice venku vidět o něco déle, každopádně ale počítejte s tím, že již před pátou hodinou odpolední bude orientace v terénu bez světla značně ztížená.

Uvedená prognóza vychází z veřejně dostupných dat a má pouze pravděpodobnostní charakter. Autor ani server www.lidovky.cz nemohou nést žádnou odpovědnost za případy, kdy by se situace v terénu lišila od publikované předpovědi. 

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...