Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kněz viněný ze znásilnění. 'Vodění se za ruku ještě nemusí nic znamenat'

Kněz - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kněz - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA K historicky prvnímu sexuálnímu skandálu římskokatolické církve v Česku přistupují církevní hodnostáři zatím vlažně. Obvinění kněze Erika T. ze znásilnění a sexuálního zneužívání komentují jako selhání jednotlivce a vše ponechávají na policii. Sami hledat pochybení ve vlastních řadách neplánují. Indicie, že se Erik T. nechoval vždy podle regulí, tu přitom jsou.

Dvaapadesátiletého kněze z Havlíčkova Brodu zadržela policie minulý týden v pondělí v Praze. Právě ve chvíli, kdy si do bytu, který příležitostně využíval, vedl 13letou dívku, kterou měl sexuálně zneužívat a také nutit k tomu, aby mu posílala přes mobil své nahé fotky. 

Od té chvíle je muž ve vazbě a minimálně několik týdnů si v ní pobude. "Obviněný si proti vazebnímu stíhání nepodal stížnost," řekla serveru Lidovky.cz okresní státní zástupkyně Zdeňka Tománková. 

PSALI JSME:

Přestože však Erik T. zůstává za mřížemi bez protestů, k trestným činům se nepřiznal. Kromě zneužívání ho policie obvinila také ze znásilnění 37leté ženy, jejíž oznámení na policii případ loni v prosinci odstartovalo.

Signál, který církev neviděla

Nesmyslné plány, které byly naprosto mimo realitu, a dluhy. Tak zní první konotace, když se v královéhradecké diecézi vysloví jméno kněze Erika T. "Už v 90. letech podnikal a 'prošustroval' asi spoustu dědictví. Ale byly to jeho finance. Horší to bylo, když přišel do Svojanova. To už byly peníze farnosti. Asi bych v tom neviděl zločinný úmysl, ale chtěl naprosto nereálné věci. Na lidi působil naprosto přesvědčivě a někteří, řekl bych, mu zobali z ruky," popisuje obviněného kněze Karel Moravec, člen biskupské rady.

Z čeho je kněz obviněn

  • z pokračujícího přečinu sexuálního nátlaku
  • z pokračujícího zvlášť závažného zločinu znásilnění
  • ze zvlášť závažného zločinu pohlavního zneužití
  • z pokračujícího přečinu zneužití dítěte k výrobě pornografie

Ten zároveň zlehčuje tvrzení kastelána ze svojanovského hradu, že se Erik T. už před lety choval na kněze poněkud nestandardně. "Vodil si tady jeptišky do lesa, vodili se za ruce a vůbec se za to nestyděli," citoval slova Miloše Empíra server Tn.cz.

Na jeho tvrzení se Karel Moravec dívá s odstupem. "Když se s někým drží za ruku, tak to ještě nemusí být nic zvláštního," uvedl. "Je třeba říct, že to nebyly žádné řeholní sestry. On tam měl asi dvě pastorační asistentky, které podle svých představ oblékl do nějakých 'pseudo hábitů'," upřesnil. Zároveň ale dodal: "Jestli to ale byla pravda, tak je to signál, že něco asi není úplně ideální."

Ani stín podezření

Jenže žádný postih tehdy nepřišel. Ve Svojanově sice nakonec skončit musel, ale to kvůli dluhům, které farnosti nadělal. "Skončilo to tak, že biskupství pomohlo lidem, kterým dlužil. A on od té doby neměl ve své kompetenci materiální správu farností. Proto nebyl farář ale kaplan. Měl na starosti duchovní správu, nikoli materiální," popsal postavení Erika T. na jeho posledním působišti na farnosti v Havlíčkově Brodě Petr Suchomel, sekretář královéhradeckého biskupa Jana Vokála.

Právě biskup je podle hodnostářů tím, kdo musí o případném šetření uvnitř církve rozhodnout. Zda se nedalo trestným činům, z nichž je Erik T. obviněný, předejít. Jenže Jan Vokál je až do konce týdne ve Vatikánu, kde se koná první oficiální setkání biskupů s papežem Františkem.

"Biskupská rada je pouze poradní orgán, nemůžeme nic podnikat bez něj," vysvětlil Moravec. "Teď je na tahu vyšetřování policie, po stránce církevní čekáme na to, co vyšetří. Ať se ukáže, kde je pravda a jak to bylo a je spravedlnosti učiněno za dost," dodal.  

ČTĚTE TAKÉ:

Podobně hovoří i papežský prelát Josef Růt, který ale zároveň pochybuje, že by šetření něco přineslo. "Jak lze něco vyšetřit - i kdybychom chtěli - když je ve vazbě? Pro církevní orgány je obviněný kněz nyní nedostupný," uvedl Růt.

Sekretář Suchomel tvrdí, že už nyní lze říct, že o knězi Eriku T. žádná podezření nekolovala. "My jsme v žádném případě neměli indicie. S jistotou to uvedl pan biskup a vedení diecéze. Nikdy nikdo neměl ani stín podezření, že by měl v sexuální oblasti nějaký problém," tvrdí Suchomel. "Pokud by byl ale odsouzen, tak by se samozřejmě nemohl vrátit do hradecké diecéze a byl by vyloučen," doplnil. 

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!