17. února 2019 15:13, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš zůstává v čele ANO, proti bylo 13 delegátů. Novým místopředsedou je šéf sněmovny Vondráček

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Premiér Andrej Babiš v neděli podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO. Získal hlasy 206 z 238 delegátů přítomných na celostátním sněmu, tedy 86,5 procenta. Proti hlasovalo 13 delegátů a 19 se zdrželo. Ve volbě neměl Babiš protikandidáta. Před dvěma lety získal hlasy 195 z 210 delegátů, v roce 2015 dostal všechny platné hlasy. 1. místopředsedou strany bude i nadále Jaroslav Faltýnek, novým místopředsedou ANO se pak stal Radek Vondráček. Funkci ve vedení strany obhájili Richard Brabec, Jaroslava Pokorná Jermanová a Petr Vokřál.

„Chci vám moc poděkovat za důvěru. Chci vám slíbit, že nadále budu vykonávat funkci předsedy s maximální energií a urputností. Ve prospěch našeho hnutí samozřejmě, ale hlavně ve prospěch všech občanů České republiky. Díky moc a těším se na další spolupráci,“ řekl Babiš po volbě.

V projevu krátce před volbou zopakoval, že hnutí má program pro všechny. „Jsem přesvědčen, že stát má fungovat jako rodinná firma. Rodinná firma je solidární, má vizi a cíl. Stát by se měl naučit od privátních firem, jak ony fungují,“ poznamenal. Delegátům také řekl, že jim může slíbit, že se nezmění, na druhé straně se ale chce učit z vlastních chyb.

Dopoledne premiér mimo jiné zkritizoval papalášství, které se podle něj v hnutí začíná projevovat. Jako příklad uvedl registrační značky na přání na autech nebo luxusní superby. Řekl také, že vidí někdy snahu o privatizaci krajských organizací. V projevu také slíbil zrušení superhrubé mzdy, snížení daní zaměstnancům, důležitá je podle něj také revize sociálních dávek či omezení počtu kontrol podnikatelů.

„Nebudeme lhát, nebudeme krást, budeme bojovat proti korupci a nehospodárnosti,“ prohlásil na závěr svého dopoledního projevu, který kritizovali někteří opoziční politici. Například podle místopředsedy poslaneckého klubu ODS Jana Skopečka se z Babiše stal politický Jekyll a Hyde. Na jednu stranu hnutí ANO slibuje úlevy živnostníkům, přitom ale zvyšuje jejich administrativní zátěž, míní.

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš.
Andrej Babiš během celostátního sněmu hnutí ANO.

Faltýnek obhájil křeslo 1. místopředsedy ANO

Prvním místopředsedou ANO bude i nadále Jaroslav Faltýnek. Získal 190 hlasů od 237 přítomných delegátů. Jeho protikandidáti, Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál, se vzdali nominací. 

Faltýnek měl podporu většiny krajských sněmů na obhajobu své pozice. Podpořil ho i předseda a premiér Andrej Babiš. Faltýnek působí ve Sněmovně jako předseda poslaneckého klubu ANO a je i předsedou zemědělského výboru. Prvním místopředsedou ANO je od února 2015.

Pokorná Jermanová zdůvodnila své rozhodnutí mimo jiné tím, že by považovala za nefér nevyslyšet přání lídra hnutí, tedy Andreje Babiše. On má podle ní právo říct, koho chce jako svoji pravou ruku. Vokřál, který je brněnským městským zastupitelem, i zastupitelem Jihomoravského kraje, zase řekl, že funkce prvního místopředsedy je z velké části spojená s Prahou a prací ve Sněmovně.

Faltýnek v odpoledním nominačním projevu oceňoval hlavně jednotu hnutí. Vyzval k podpoře vlády ze všech pozic, které hnutí ovládá. Dopoledne před delegáty poznamenal, že funkce předsedy vlády i nejsilnějšího subjektu ve Sněmovně je pro ANO premiéra. „Z neznámého hnutí do čela vlády, to je obrovský úspěch. A proto to teď nesmíme pokazit,“ řekl. „Nesmíme zklamat své voliče jako tradiční politické strany před námi,“ apeloval na straníky. „Osobně věřím, že naše vláda plní program, který jsme voličům předložili,“ dodal

Vondráček je nově místopředsedou ANO

Místopředsedou ANO se nově stal předseda Sněmovny Radek Vondráček. Funkci obhájili ministr životního prostředí a vicepremiér Richard Brabec, středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Druzí dva jmenovaní předtím odstoupili z boje o křeslo prvního místopředsedy hnutí, které tedy udržel Jaroslav Faltýnek. Ve volbě neuspěl ostravský primátor Tomáš Macura, který bývá označován za rebela ANO. Ještě před volbou odstoupil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

Hlasovalo 237 delegátů, z toho jeden neplatně. Brabec získal 213 hlasů, Vokřál 195, Vondráček 186 a Jermanová 140. Neúspěšný Macura obdržel 115 hlasů, 47 delegátů hlasovalo proti a 74 se zdrželo.

Vokřál se chce podílet na komunikaci s regiony před krajskými volbami v roce 2020. Zároveň je podle něj nutné oslovit více mladých lidí. Třetím tématem je komunikace dovnitř hnutí, podle něj by se mohla v budoucnu opakovat ideová konference, jakou mělo hnutí ANO na konci ledna v Ostravě, řekl na briefingu po volbě.

Jaroslav Faltýnek (vlevo), Petr Vokřál a Radek Vondráček (vpravo) na...

Jaroslav Faltýnek (vlevo), Petr Vokřál a Radek Vondráček (vpravo) na celostátním sjezdu ANO.

Nový místopředseda Vondráček by chtěl posílit partnerské vztahy hnutí ANO s jinými politickými subjekty v zahraničí. „Znám osobně už skoro všechny předsedy v Evropské unii, (Evropském) parlamentu. Potkávám se s opozicí, s různými názory. Myslím, že nás to může obohatit a že můžeme potom víc v Evropě prosadit,“ uvedl.

Jermanová by se chtěla zaměřit na lepší propojení jednotlivých úrovní politiky. Důležité je podle ní také vytvořit dlouhodobou strategii. „Teď nás čekají troje velmi důležité volby a myslím, že máme velmi málo času na to, abychom dali strategii dohromady a obsadili ji taky personáliemi, o kterých se musíme bavit,“ poznamenala.

Ministr Brabec si nemyslí, že v hnutí ANO by nefungovala komunikace. Pochválil si, že se hnutí nerozděluje na grémium, místopředsedy a zbytek. „Často zasedáme dohromady jako předsednictvo, jako výbor v širším kolektivu lidí. Myslím, že potom lidi mají skutečně pocit, že jsou do toho zapřaženi všichni,“ řekl.

Macura před neúspěšnou kandidaturou mimo jiné pronesl, že se chce přihlásit ke spoluzodpovědnosti. Měl obavy, zda hnutí trochu nežije v euforii z vítězství v předešlých volbách a nepovažuje budoucí úspěchy za automatické. Nemyslí si, že stačí zachovat stávající model, podle něj se mění voliči i členská základna ANO. Varoval, že počet srdcařů v hnutí klesá.

Fiala: V ANO je zřejmá závislost na Babišovi

V hnutí ANO je zřejmá závislost členů na Andreji Babišovi, míní předseda Občanské demokratické strany (ODS) Petr Fiala. V reakci na opětovné zvolení Babiše předsedou uvedl, že z ANO se stala levicová strana. 

„Nikdo nečekal jiný výsledek, v hnutí ANO je naprosto zřejmá závislost každého a všech na jedné osobě - Andreji Babišovi. Před volbami do Evropského parlamentu sice budou předstírat něco jiného, ale pravda je taková, že z hnutí ANO se stala jednoznačně levicová strana.“ uvedl Fiala. 

Fiala dodal, že „Babiš a jeho levicový proud“ budou hlavním soupeřem ODS ve všech nejbližších volbách. „My budeme pravicová alternativa prosazující menší stát, pravicová alternativa pro zjednodušení a reformy státu, alternativa přinášející nižší daně, poctivou důchodovou reformu a reformu dalších oblastí, které mohou ČR vrátit mezi deset nejvyspělejších zemí nejen v nějakém snu nebo marketingu. A chci znovu touto cestou vyzvat předsedu hnutí ANO a premiéra k otevřené televizní diskusi, které se se mnou už více než rok vyhýbá,“ doplnil předseda občanských demokratů.

„Výsledek se samozřejmě dal očekávat, protože pan premiér má velmi silné postavení v hnutí ANO,“ komentoval v ČT opětovné Babišovo zvolení do čela ANO předseda ČSSD Jan Hamáček, který je vicepremiérem v Babišově vládě. Dodal, že Babišovi blahopřál textovou zprávou a očekává, že vládní spolupráce bude pokračovat.

Na dotaz, kam podle něj ANO směřuje, řekl, že má dojem, že ANO je nyní levicovější, než když v politice začínalo. „Hnutí ANO, jakkoliv je mladým hnutím, tak je velmi programově flexibilní a odprava se posunulo doleva a teď to vypadá, že se zase vrátí doprava,“ konstatoval Hamáček. Narážel na Babišův projev na sněmu, kde staronový předseda hnutí mluvil mimo jiné o nutnosti ulevit živnostníkům a snižování daní.

„Gratuluji Andreji Babišovi k volbě předsedy hnutí ANO 2011, platí tedy jeho slova, že ho hnutí ještě stále potřebuje. Pro KSČM to mimo jiné znamená potvrzení uzavřené dohody o toleranci menšinové vlády,“ uvedl na twitteru předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Delegáti hnutí ANO si opět zvolili do svého čela člověka, kvůli kterému se naše země po všech jeho absurdních kauzách zase jednou ocitla na seznamu států východní Evropy,“ reagoval na zvolení předsedy ANO šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

Volba místopředsedy ANO (platně hlasovalo 236 delegátů):
KandidátProProtiZdrželo se 
Richard Brabec213518
Petr Vokřál1951031
Radek Vondráček1861238
Jaroslava Pokorná Jermanová1404452
Tomáš Macura1154774
ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK S VÝJEZDY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz