9. září 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přetahovaná stran o malou část voličů na Twitteru? Má to smysl, říká expert

Twitter - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Twitter - ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Nepodepsané volební heslo ODS #Volím_pravici má na sociální síti Twitter malou konkurenci. Voliči levice začínají používat své neoficiální klíčové slovo. Stranická strkanice na sociální síti má podle odborníka smysl.

Počet českých uživatelů Twitteru se pohybuje podle odborníka na internet a sociální sítě Daniela Dočekala kolem 183 tisíc. U Facebooku se toto číslo odhaduje na 3,8 milionu. Na otázku, zda-li má cenu pro tolik lidí vést kampaň přes Twitter, Dočekal odpovídá: "Osobně mám za to, že jde o cílovou skupinu, pro kterou má rozhodně smysl dělat volební kampaň."

"Je potřeba myslet i na to, že jde o cílovou skupinu vlivnou, zejména co se sociálních sítí a Internetu týče a aktivně komunikující. A je potřeba dodat, že kampaň ODS není vyloženě "twitterovou" kampaní - zvolili téma a provedení, které ukazuje na moderní způsoby komunikace," míní.

Přispěvatelé heslo parodují

Na billboardech nepodepsaná kampaň ODS s klíčovým slovem #Volím_pravici vyvolala na sociální síti Twitter velké pozdvižení. Klíčové slovo se objevuje v několika příspěvcích téměř každou hodinu od vypuknutí kampaně. Ne vždy je ale přiřazené k příspěvkům, které by si dala ODS za rámeček. Řada přispěvatelů heslo různě zdařile paroduje.

Nová kampaň ODS.

Nová kampaň ODS.

Navíc udělala ODS školáckou chybu a neověřila si dostupnost domény s heslem na billboardech. Stránku www.volimpravici.cz má od 31. března tohoto roku zaregistrovanou Strana svobodných občanů a náležitě toho využila. Všichni návštěvníci adresy jsou přesměrováni na oficiální webovou prezentaci Svobodných. Její členové a sympatizanti navíc ke svým příspěvkům přidávají klíčové slovo uvedené na volebních billboardech ODS.

Úřadující šéf ODS Martin Kuba v tom nevidí problém. "Jestli má teď někdo pocit, že je čas se přetahovat s malou stranou Svobodných, tak to určitě není pozice ODS. Pozice ODS v politickém spektru je zcela jiná," řekl Kuba serveru Lidovky.cz

Nyní mají i levicoví uživatelé Twitteru neoficiální heslo. Za své příspěvky přidávají hashtag (čili jakési klíčové slovo) #Volím_levici. Mladí Sociální demokraté si v den oznámení kampaně ODS založili účet na Twitteru a klíčové slovo začali používat u svých prvních příspěvků. Později začalo být heslo frekventované i u jiných uživatelů Twitteru.

Oproti klíčovému slovu #Volím_pravici je ale jeho výskyt daleko menší. Většinou tak jednou za hodinu a někdy i za doprovodu hesla ODS.

KSČM prohrává s neoficiálními facebookovými stránkami

Reakce neoficiální facebookové stránky KSČM na kampaň ODS.

Reakce neoficiální facebookové stránky KSČM na kampaň ODS.

Komunistická strana Čech a Moravy se oficiálně do vod velké sociální sítě Facebook vrhla teprve nedávno. Stránka se líbí zhruba stovce uživatelů. V době nečinnosti strany ale vzniklo na Facebooku mnoho neoficiálních skupin. V jedné z větších se zhruba 1200 členy se objevila komunistická varianta billboardu ODS hlásající #Volím_levici v rudé barvě a logo Twitteru bylo nahrazeno logem KSČM.

"To není nás oficiální profil, ten spravuje někdo soukromě," řekl pro Lidovky.cz Robert Kvacskai dohlížející na internetovou aktivitu KSČM. Podle něj strana nechystá žádnou podobnou akci. "Budeme s podobnými stránkami komunikovat a pokusíme se s nimi navázat nějakou spolupráci. Heslo oficiálně nepoužíváme. Dáváme přednost tradiční formě komunikace," dodává Kvacskai.

jzlJakub Zelenka

Najdete na Lidovky.cz