Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezident Biden v projevu nabídl ruku lidem, kteří ho nevolili, říká ministr Petříček

Nový americký prezident Joe Biden pronesl řeč při příležitosti své slavností... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový americký prezident Joe Biden pronesl řeč při příležitosti své slavností... | foto: Reuters

Praha Jako nabídnutou ruku lidem, kteří Joea Bidena nevolili, vidí projev nového amerického prezidenta ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Biden podle něj zahájil snahy spojit evidentně rozdělenou americkou společnost. I podle poslanců ze sněmovního zahraničního výboru byl projev zejména o jednotě, například místopředsedovi výboru Jaroslavu Bžochovi (ANO) v něm ale chyběla konkrétní vize.

Demokrat Biden ve středu složil slavnostní přísahu do rukou předsedy amerického nejvyššího soudu a stal se 46. prezidentem USA. Krátce před ním se své funkce oficiálně ujala rovněž Kamala Harrisová, která je první viceprezidentkou v historii USA.

„Projev vidím jako nabídnutou ruku lidem, kteří Joea Bidena nevolili. Prezident Biden podle očekávání zahájil snahy spojit evidentně rozdělenou americkou společnost,“ napsal Petříček. Nový prezident se podle něj bude snažit „uzdravit“ USA, změnit populistickou image a vrátit se k mezinárodní spolupráci, jež je garancí i české bezpečnosti a prosperity. „Projev měl také potvrdit sílu americké demokracie a hodnot, na kterých stojí,“ dodal ministr.

Podle Bžocha byl projev především o jednotě. Za jeho pozitivum považuje vůli uklidnit situaci. „Biden řekl, že hodlá pracovat pro své podporovatele i republikánské voliče stejně tvrdě. Další pozitivní vlaštovkou byl vzkaz, že USA bude chtít opět více spolupracovat na mezinárodním poli se světem, což beru jako velmi podstatné,“ poznamenal poslanec. Bidenův předchůdce Donald Trump byl podle něj lehce izolacionistický, jeho angažmá na Blízkém východě ale „nějaké ovoce přece jen přineslo“.

Za slabost projevu vidí, že mu chyběla konkrétní vize. „Pokud bychom za ni považovali sjednocení americké společnosti, tak jsem si téměř jistý, že za čtyři roky budeme moci hodnotit Bidenovu administrativu jako neúspěšnou, protože Amerika byla rozdělená vždy,“ dodal Bžoch.

Podle člena zahraničního výboru Jiřího Miholy (KDU-ČSL) Biden zdůrazňoval především slova demokracie, jednota a naděje, odmítl násilí s poukazem na nedávné dění u Kapitolu. Odmítl extremismus a bezpráví a slíbil, že bude prezidentem všech Američanů. Celkově projev považuje Mihola za pozitivní, smířlivý a jednotící, s důrazem na duchovní prvky.

„Joe Biden řekl, že bude prezidentem všech Američanů. Doufám, že jeho slova budou inspiraci pro ostatní světové lídry. V době, kdy celý svět čelí společným výzvám včetně pandemie covidu-19, je potřeba táhnout za jeden provaz víc než kdy jindy,“ napsala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Místopředseda zahraničního výboru Jan Lipavský (Piráti) považuje projev za apel na jednotu Američanů a hlasitou deklaraci toho, že srdce americké demokracie stále bije. Biden podle něj slíbil, že do úřadu vkládá svou duši, a vyzval Američany, aby mu dali šanci vyvést zemi z krize. Proslov se podle Lipavského nesl v duchu pokory a připomněl občanům, že před nimi stojí výzvy jako rasismus, pandemie, změna klimatu i role USA ve světě.

Lidoveckému předsedovi Marianu Jurečkovi se líbilo, že Biden zdůraznil, že chce společnost spojovat, postavit se proti rasismu a sociálním rozdílům vypořádat se s koronavirem a být prezidentem pro všechny Američany. „Z jeho projevu byla cítit velká dávka odhodlání a naděje,“ uvedl.

Předseda STAN Vít Rakušan souhlasil s Bidenovým výrokem, že dnešek je svátkem demokracie. „I já její síle věřím. Věřím, že je pevnější než barbarství a ničení,“ uvedl. Skutečný lídr se podle něj musí chovat jako prezident všech, ne jen těch, kteří mu hlas dali. V tom vidí rozdíl mezi Bidenem a Trumpem. „Kdo jiný by měl rozdělený národ spojit než dlouholetý přítel jednoho z nevýraznějších politiků z druhé strany politického spektra - Johna McCaina,“ doplnil Rakušan.

„Čím úspěšnější ve svém úřadu bude, tím lépe pro celý svět. To, co teď Amerika nejvíc potřebuje, je zase se spojit. A věřím, že totéž potřebuje i naše země: porozumění místo nenávisti, sbližování se místo prohlubování příkopů,“ napsal na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...