24. září 2012 13:38, aktualizováno  13:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus ví, že ke stabilitě vlády nepřispívá, reagoval Nečas na veto

Poslanecká sněmovna má hlasovat o vyhlášení nedůvěry vládě na popud opozičních stran kvůli kauze CASA a telefonátům ministra financí Miroslava Kalouska policii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna má hlasovat o vyhlášení nedůvěry vládě na popud opozičních stran kvůli kauze CASA a telefonátům ministra financí Miroslava Kalouska policii. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Prezident Václav Klaus podle premiéra Petra Nečase (ODS) určitě ví, že některými rozhodnutími nepřispívá k stabilitě vlády. Uvedl to po prezidentském vetu k druhému důchodovému pilíři, které Klaus odůvodnil chybějícím konsensem na politické scéně i ve společnosti. Vláda podle Nečase vyšla vstříc opozici dobrovolnou účastí v důchodovém systému a možností zavést předdůchody.

"Prezident určitě ví, že některé jeho kroky, vycházející z argumentace opozice, nepřispívají k politické stabilitě vlády," uvedl Nečas v prohlášení.

Revoltující poslanci ODS Petr Tluchoř a Ivan Fuksa už uvedli, že souhlasí s prezidentem v tom, že důchodovou reformu nelze financovat zvyšováním daní.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak budou hlasovat ve Sněmovně ohledně prezidentova veta návrhu zákona o zavedení druhého důchodového pilíře od příštího roku ale neuvedli. Není tak jasné, zda vláda bude mít dost poslanců k přehlasování veta.

Použil zástupné důvody, myslí si Kalousek

Podle místopředsedy TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska prezident ve vysvětlení svého postoje zvolil zástupné důvody. Poslanci TOP 09 podle Kalousek koaliční dohodu dodrží. Pokud ji dodrží i ostatní, není podle něj důvod, proč by důchodová reforma neměla k 1. lednu 2013 začít platit.

Nečas v tiskovém prohlášení uvedl, že prezident má na svůj postoj právo.

Dlouhodobé neřešení strukturálních reforem z éry vlád sociální demokracie ale podle něj není nadále udržitelné. Připomenul, že diskuse o stabilizaci důchodového systému se v České republice vede více než patnáct let. "Tato vláda přestala přešlapovat na místě a předložila řešení, jehož základní principy obsažené v předcházejících legislativních normách pan prezident nevetoval," uvedl.

Lidovky.cz, ČTK