Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Příběh telefonu, který ohrožuje policejního prezidenta Tomáše Tuhého

Česko

  0:05
PRAHA - V době, kdy ministerstvo vnitra a vedení policie finišovaly s přípravou policejní reorganizace, padlo velmi závažné nařčení. Tehdejší šéf ostravské expozitury protimafiánského útvaru Jiří Komárek na kameru 20. června prohlásil, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z „brutálního úniku informací“ – a to v­kauze, v níž jde o stamiliony korun. Proti tomu se Tuhý brání trestním oznámením. Lidovým novinám se však nyní podařilo zjistit detaily tohoto temného případu.

Policejní prezident Tomáš Tuhý. foto:  Petr Topič, MAFRA

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zahájila na konci roku 2014 úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomocí úřední osoby, kterého se měl, jak uvedla, „dopustit neustanovený příslušník Policie ČR, eventuálně jiné osoby“. Inspekce vyšetřovala, kdo varoval olomouckého podnikatele Davida Tesaříka ze společnosti Tesco SW den před chystanou policejní razií v září roku 2014. Jde přitom o synovce bývalého olomouckého hejtmana a senátora Martina Tesaříka (ČSSD).

Inspektorům GIBS při vyšetřování úniku informací vyskočilo nečekané jméno – policejního prezidenta Tuhého. Jak? Podnikatel Tesařík den před razií v jeho společnosti dostal varování z německého telefonního čísla. Když inspektoři GIBS tuto podezřelou SIM kartu zkoumali, dostali se až k exmanželce Tuhého a zřejmě i­jednomu dalšímu z jeho blízkých. Varovná zpráva přišla z německého telefonního čísla s posledním trojčíslím „312“. Majitel této německé SIM karty komunikoval s další podezřelou německou SIM kartou s koncovkou „015“, což pro GIBS bylo klíčovým zjištěním.

SIM karta s koncovkou „015“ se totiž v průběhu času ocitla ve stejném telefonním přístroji, do něhož byla vložena i telefonní karta registrovaná na exmanželku policejního prezidenta.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...