Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Přiznání státu po Vrběticích: Nevíme, jaké zbraně se k nám z Evropy dováží

Evropa

  6:00
PRAHA - Stát nemá pod kontrolou, jakou munici přiváží do Česka zbrojaři. Novela zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem, které dala v minulých dnech vláda zelenou, má přinést nápravu. Alespoň částečnou. Obchodníci by nově museli úřadům hlásit každý protitankový granát, který přivezou byť jen ze Slovenska.

„Začali jsme u skladů, které jsou nejdál od epicentra. Vyskladňujeme výzbrojní materiál,“ řekl krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček 9. února 2015, kdy vyskladňování začalo. foto: Ministerstvo vnitra ČR

Je to paradox: licenční správa ministerstva průmyslu velmi pečlivě kontroluje a posuzuje, jaké zbraně se vyváží z Česka do zahraničí. Jaký vojenský materiál proudí opačným směrem, se ovšem úřady dozvídají až se zpožděním. Pokud vůbec.

„Navrhuje se zavedení informační povinnosti vůči Ministerstvu průmyslu a obchodu při transferu vojenského materiálu z jiného státu EU do České republiky,“ stojí v důvodové zprávě novely zákona, kterou má server Lidovky.cz k dispozici.

A nejen to. Pokud by šlo o materiál, který „podléhá smlouvě o konvenčních ozbrojených silách“, museli by zbrojaři informovat i ministerstvo obrany.

Vrbětice a další průšvihy

Proč vláda navrhuje zpřísnění zrovna nyní? Impuls dala série explozí ve vojenském skladě ve Vlachovicích - Vrběticích. „Nutnost disponovat transfery vojenského materiálu do Česka si vyžadují zejména bezpečnostní důvody. V souvislosti s výbuchem v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku se ukazuje tento požadavek jako nutný vzhledem k bezpečnostním dopadům a požadavkům ze strany veřejnosti,“ vysvětluje ministerstvo průmyslu důvody, proč chce zákon o zahraničním obchodu s vojenským materiálem změnit.

Pasáže z důvodové zprávy lze přiložit i jako přiznání: stát nemá přesné informace o tom, co ve Vrběticích explodovalo.

Stát původně přehled o dovozech měl. Pozbyl jej ale před třemi lety, kdy kvůli přijetí nové směrnice přestal sledovat dovozy vojenského materiálu ze zemí EU. Existují tak jen detailní zprávy o vývozu napříč členskými státy, které se zveřejňují ve výroční zprávě. Důvod? Méně papírování pro podnikatele..

Vrtulníkem nad vrbětickým areálem.
Pohled na vrbětický les.
Podle ministerstva vnitra bylo ve 27 skladech v areálu uloženo asi 7000 tun...
Pohled na lesem obklopený vrbětický areál.

„Nyní máme data o tom, že nějaká země vyváží tam a tam. Ale stát, do kterého se vojenský materiál dováží, to už nesleduje. Tím se zjednodušila administrativa,“ řekl serveru Lidovky.cz zaměstnanec ministerstva, jež si nepřál být jmenován. A zatímco dříve měl resort přehled o transferech každý půlrok, nyní se o nich dozvídá až s ročním zpožděním (když vychází výroční zpráva). „Víme, co se kam vyváží, ale nemáme vůbec přehled o tom, co se dováží z Evropské unie,“ doplnil.

Ministerstvo průmyslu vedené Janem Mládkem (ČSSD) doufá, že úprava zákona „může pomoci v monitorování toho, jaký vojenský materiál se na našem území vyskytuje“.

Nová povinnost by tak podle překladatelů zákona také měla usnadnit plánování postupů v krizových stavech – tedy těch, který zažívali obyvatelé Vrbětic a přilehlého okolí. První výsledky velké policejní inventury v muničních skladech přitom potvrzují, že se v Česku nachází munice, o níž nemají úřady žádné informace.

Přesněji: počet uložené munice na papíře se liší od reality. Nejprve to byl nelegální semtex ve Slatině u Vysokého Mýta, poté server Lidovky.cz upozornil na černou munici ve skladech ve Vrběticích a jejich blízkém okolí. V týchž skladech se skladovaly mimo jiné i zakázané protipěchotní miny, uvedl server Týden.cz.

Bude to stačit?

Plánované zpřísnění dovozu zlepší ale kontrolu munice jen částečně. Podle odborníků je potřeba též zpřísnit paragrafy týkající se uskladňování munice a nakládání s ní. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) před časem uvedl, že je nezbytné zpřísnit podmínky pro nakládání s vojenským materiálem a pro získávání licencí na tuto činnost. A to samé se nyní uvádí i v podkladech pro zmiňovanou novelu zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem.

„V současné době na tuto oblast dopadá několik zákonných režimů, které nejsou dostatečné provázány. Každý z těchto zákonů také stanovuje rozdílnou formu provádění kontroly u subjektů nakládajících s municí,“ uznalo ministerstvo vnitra nedostatky.

Ve zprávě reagující na situaci ve Vrběticích pak vzájemnou spolupráci kontrolních orgánů označilo za slabou. Chovancův úřad také poukázal na to, že se právní předpisy munici věnují jen doplňkově: „Použitelná ustanovení nezohledňují často zásadní bezpečnostní specifika nakládání s municí.“

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...