Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč je škoda za akci Ztohoven 90 tisíc? Poškodili i stožár pro standartu

Aktivisté odstranili prezidentskou standartu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté odstranili prezidentskou standartu. | foto: ZtohovenReprofoto

PRAHA Škoda, kterou umělci ze skupiny Ztohoven způsobili, není jen za ztracenou standartu, ale i za poničený stožár na Pražském hradě. Vyšetřovatelé dávají tak za pravdu mluvčímu prezidenta Jiřímu Ovčáčkovi. Ten navíc tvrdil, že během akce se vztyčením červených trenek byla poškozena i střecha. Aktivistům nyní hrozí až tři roky vězení a uhrazení téměř 90 tisícové škody.

Policie ukončila vyšetřování a předala „trenýrkovou kauzu“ státnímu zastupitelství. Škodu za akce umělců ze skupiny Ztohoven přitom vyčíslila na 89 773 korun. Částka se blíží odhadu prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, ten ztrátu praporu vypočítal na 100 tisíc.

Obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek nechtěl být moc specifický, umělci totiž ještě neobdrželi návrh na potrestání. „Ve čtvrtek - v odpoledních hodinách - jsme podali soudu návrh na potrestání pro přečin výtržnictví, poškození cizí věci a krádeže. V rámci toho přečinu poškození cizí věci jim klademe za vinu i poškození stožáru od střechy Hradu,“ tvrdí. „Ohodnocení standarty jsme řešili cenou, za kterou se obvykle prodává. Tam jsme neměli žádné pochybnosti,“ dodal Lelek.

Podle Ovčáčka způsobila „tlupa zlodějů“ škodu především daňovým poplatníkům. „Na místě je minimálně omluva občanům naší země. Zdá se ovšem, že na rozdíl od penzistů nebo matek samoživitelek je pro ‚umělce‘, dle jejich chování, 90 tisíc korun pakatel,“ poznamenal mluvčí.

O přiměřeném trestu však Ovčáček spekulovat nechtěl. „O věci rozhodne soud. Nebudu se do jeho nezávislosti vměšovat. V každém případě si ale jeden soud zaslouží - opovržení,“ míní.

Skupina Ztohoven ukázala, jak pronikla na Hrad.
Skupina Ztohoven ukázala, jak pronikla na Hrad.

Doteď však není jasné, jestli standartu skutečně odvál vítr, jak tvrdí od samého počátku popisují umělci. Prapor se zatím nikde nenašel. Jeho poslední okamžiky ale zachytilo video skupiny Ztohoven. Záznam však končí ve chvíli, kdy umělci kus látky sbalili před kamerou. „Pokud pachatel obecně odejme věc od vlastníka a třeba ji jenom odhodí, tak je trestně odpovědný pro krádež. Zatím ty důkazy tomu nasvědčují,“ řekl Lelek.

Problém je ale i se spoluprací členů skupiny s policií. „Ti dotyční nevypovídají, tak nevíme, jak se hájí,“ popsal Lelek současný stav. Incident se řešil ve zkráceném řízení, protože se podle státního zástupce jedná o „bagatelní věc“.

Kvůli narušení bezpečnosti Pražského hradu padaly po akci Ztohoven hlavy. Skonči musel šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres a velitel hradní stráže Radim Studený.

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!