Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
9. října 2015 13:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč je škoda za akci Ztohoven 90 tisíc? Poškodili i stožár pro standartu

Aktivisté odstranili prezidentskou standartu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté odstranili prezidentskou standartu. | foto: ZtohovenReprofoto

PRAHA Škoda, kterou umělci ze skupiny Ztohoven způsobili, není jen za ztracenou standartu, ale i za poničený stožár na Pražském hradě. Vyšetřovatelé dávají tak za pravdu mluvčímu prezidenta Jiřímu Ovčáčkovi. Ten navíc tvrdil, že během akce se vztyčením červených trenek byla poškozena i střecha. Aktivistům nyní hrozí až tři roky vězení a uhrazení téměř 90 tisícové škody.

Policie ukončila vyšetřování a předala „trenýrkovou kauzu“ státnímu zastupitelství. Škodu za akce umělců ze skupiny Ztohoven přitom vyčíslila na 89 773 korun. Částka se blíží odhadu prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, ten ztrátu praporu vypočítal na 100 tisíc.

Obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek nechtěl být moc specifický, umělci totiž ještě neobdrželi návrh na potrestání. „Ve čtvrtek - v odpoledních hodinách - jsme podali soudu návrh na potrestání pro přečin výtržnictví, poškození cizí věci a krádeže. V rámci toho přečinu poškození cizí věci jim klademe za vinu i poškození stožáru od střechy Hradu,“ tvrdí. „Ohodnocení standarty jsme řešili cenou, za kterou se obvykle prodává. Tam jsme neměli žádné pochybnosti,“ dodal Lelek.

Podle Ovčáčka způsobila „tlupa zlodějů“ škodu především daňovým poplatníkům. „Na místě je minimálně omluva občanům naší země. Zdá se ovšem, že na rozdíl od penzistů nebo matek samoživitelek je pro ‚umělce‘, dle jejich chování, 90 tisíc korun pakatel,“ poznamenal mluvčí.

O přiměřeném trestu však Ovčáček spekulovat nechtěl. „O věci rozhodne soud. Nebudu se do jeho nezávislosti vměšovat. V každém případě si ale jeden soud zaslouží - opovržení,“ míní.

Skupina Ztohoven ukázala, jak pronikla na Hrad.
Skupina Ztohoven ukázala, jak pronikla na Hrad.

Doteď však není jasné, jestli standartu skutečně odvál vítr, jak tvrdí od samého počátku popisují umělci. Prapor se zatím nikde nenašel. Jeho poslední okamžiky ale zachytilo video skupiny Ztohoven. Záznam však končí ve chvíli, kdy umělci kus látky sbalili před kamerou. „Pokud pachatel obecně odejme věc od vlastníka a třeba ji jenom odhodí, tak je trestně odpovědný pro krádež. Zatím ty důkazy tomu nasvědčují,“ řekl Lelek.

Problém je ale i se spoluprací členů skupiny s policií. „Ti dotyční nevypovídají, tak nevíme, jak se hájí,“ popsal Lelek současný stav. Incident se řešil ve zkráceném řízení, protože se podle státního zástupce jedná o „bagatelní věc“.

Kvůli narušení bezpečnosti Pražského hradu padaly po akci Ztohoven hlavy. Skonči musel šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres a velitel hradní stráže Radim Studený.

jzlJakub Zelenka
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.