Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč je Šlachtův útvar důležitý? Rozplétá citlivé kauzy a žalobci mu věří

Robert Šlachta v době, kdy přebíral vedení ÚOOZ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Šlachta v době, kdy přebíral vedení ÚOOZ. | foto: MAFRA

PRAHA Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) vznikl v roce 1995. Jeho prvním ředitelem se stal Jan Kubice, který byl ve funkci do roku 2007. Po exministrovi vnitra převzal vedení útvaru Robert Šlachta, který však ve středu podal žádost o odchod do civilu. Centrála sídlí v Praze, v několika dalších městech má útvar své expozitury: v Českých Budějovicích, Plzni, Teplicích, Hradci Králové, Brně, Ostravě a Holešově.

ÚOOZ v 90. letech vznikl na základě reorganizace Ústředny kriminální policie a jeho hlavním úkolem se stalo potírání mafiánských struktur. „Cílem organizovaného zločinu u nás je získání maximálních zisků a také ekonomického, společenského vlivu za pomoci jakýchkoliv prostředků,“ popisuje ÚOOZ problematiku organizovaného zločinu na svém webu.

Lihová mafie i Nagygate

Pod Šlachtovým vedením protimafiánský útvar rozjel řadu rozsáhlých případů. Akce s názvem Asie se týkala takzvaného Toflova gangu. Jedenáct členů včetně policistů poslal brněnský soud v roce 2014 do vězení.

Příslušníci policie uvízli v síti Šlachtova útvaru i v případu zvaném Ofered – známém u veřejnosti jako lihová mafie. Protimafiánský útvar si tehdy v kauze nelegálních obchodů s lihem vyšlápl na pracovníky celní správy.

Největší pozornost ovšem na sebe v uplynulých třech letech Šlachta strhly případy Nagygate a Vidkun. V prvně jmenovaném jsou souzeni lidé z prostředí lobbisty Ivo Rittiga a z okolí expremiéra Petra Nečase, v operaci Vidkun zase uvízli dva nejvyšší policisté z Olomouce a hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. V polovině května začal ÚOOZ kvůli podezření z vynášení informací z bezpečnostních složek za úplatu vyšetřovat v řadách detektivů protikorupční policie a pražských státních zástupců.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Netopýr (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Netopýr (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Netopýr (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR/KA KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz