Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina -2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Propad Klause, už mu věří jen polovina Čechů

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Důvěra v prezidenta Václava Klause od března klesla o 11 procentních bodů. Nadále je ale pro občany ČR nejdůvěryhodnějším politikem, kterému věří 51 procent lidí.

Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V porovnání s předchozím průzkumem nenarostla důvěra v žádného politika. Klausovi v březnu věřilo 62 procent Čechů. V září, kdy byl proveden zatím poslední průzkum CVVM, to bylo jen těsně přes polovinu obyvatel země.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejvyšší míru důvěry za poslední období Klaus zaznamenal v říjnu loňského roku, kdy mu v průzkumu CVVM věřilo 72 procent lidí, tedy o 21 procentních bodů více než nyní. Prezidentovi častěji důvěřují lidé s dobrou životní úrovní a potenciální voliči ODS, méně často mu věří sympatizanti KSČM.

Důvěra klesla i dalším politikům

Statisticky významný pokles hodnocení důvěry byl kromě prezidenta zaznamenán i u dalších známých politiků. Ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09), který připravil vládní zdravotní reformu, věří o devět procentních bodů méně lidí než v březnu. Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ztratil šest procentních bodů. Stejnou ztrátu zaznamenal i šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.

Důvěra klesla také předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové (ODS), ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS) a ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09).

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg

Mezi nejvyššími představiteli státu občané hodnotí jako nejdůvěryhodnější prezidenta Klause, ministra zahraničí Schwarzenberga (41 procent) a předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského (40 procent). Důvěrou více než třetiny dotázaných disponují předseda ČSSD Sobotka (36 procent) a šéfka sněmovny Němcová (34 procent), uvádí CVVM.

Na samém chvostu důvěryhodnosti se nachází ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV), kterému věří čtyři procenta obyvatel země. O tři procenta více důvěřuje ministru zemědělství Ivanu Fuksovi (ODS), jehož odvolání z vlády dnes navrhl premiér. O bod více má Fuksův stranický kolega a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Ombudsman Pavel Varvařovský, který ve funkci nahradil zemřelého Otakara Motejla, má důvěru občanů srovnatelnou s ministrem dopravy za VV Pavlem Dobešem (devět procent).

Některé ministry lidé ani neznají

Podle CVVM ale často politikům ze spodních pater tabulky škodí fakt, že je občané příliš neznají. Více než polovina dotázaných dosud nezná například ombudsmana Varvařovského či ministry Chalupu, Fuksu a Jankovského, uvedlo centrum Akademie věd.

Zářijový průzkum mezi obyvateli se zaměřil i na to, které politiky vnímají z hlediska důvěryhodnosti převážně pozitivně nebo naopak negativně. Celkové kladné hodnocení převážilo u prezidenta Klause a předsedy Ústavního soudu Rychetského.


Naopak silně negativní hodnocení důvěryhodnosti mají ministr financí Kalousek, exministr vnitra a předseda VV Radek John, ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), ministr práce Jaroslav Drábek (TOP 09) a trojice členů VV: místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová, ministr školství Josef Dobeš a šéfka vládního výboru pro boj s korupcí Karolína Peake.

Průzkum veřejného mínění společnosti CVVM byl proveden ve dnech 5. až 12. září. Zúčastnilo se ho 984 občanů starších 15 let.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...