17. srpna 2015 10:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kriminalisté obvinili Vitáskovou za jmenování Vesecké. Pomsta, zní z ERÚ

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková | foto: MAFRA: František Vlček

PRAHA Protikorupční policie v pondělí obvinila předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou ze zneužití pravomoci úřední osoby a z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle mluvčího úřadu Jiřího Chvojky jde o pomstu za podanou ústavní stížnost za květnový zásah v budovách ERÚ.

Trestní stíhání souvisí se jmenováním někdejší nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké do nově vytvořené funkce místopředsedkyně úřadu. Podle policistů Vitásková porušila energetický zákon a způsobila státu škodu nejméně jeden milion korun. Úřad s tím nesouhlasí, Vitásková rezignaci nezvažuje. Vesecká už ve funkci není.

Podle mluvčího ERÚ Jiřího Chvojky se jedná o pomstu kriminalistů. „Považujeme to za jedinou možnou obranu a pomstu státního zástupce za ústavní stížnost, kterou jsme minulý týden podali,“ řekl serveru Lidovky.cz Chvojka. Vitásková chce proti zahájení trestního stíhání podat stížnost.

ERÚ nadále trvá, že nemohlo dojít ke spáchání trestného činu. „Žádné důkazy ani nenašli,“ kritizoval postup policie Chvojka.

Vitásková jmenovala Veseckou do funkce místopředsedkyně loni 4. listopadu. „Podle závěrů kriminalistů tak měla jednat zcela v rozporu s energetickým zákonem, neboť Renata Vesecká nesplňuje zákonem stanovenou podmínku pro výkon funkce místopředsedkyně ERÚ - uloženou povinnost mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky a z toho tři roky v řídící nebo vedoucí funkci,“ uvedl Ibehej.

Chvojka v pondělí dále uvedl, že Vesecká již jako místopředsedkyně úřadu nefiguruje. „V nové organizační struktuře, která se změnila primárně kvůli služebnímu zákonu, už není místopředsedkyní úřadu. Byla odvolána na začátku června,“ řekl Chvojka. Vesecká podle něj nadále pracuje v legislativně správní sekci úřadu, její přesnou pozici ale mluvčí nespecifikoval. Již dříve vyšlo najevo, že v souvislosti s novým služebním zákonem skončil v pozici také první místopředseda úřadu Otto Gold.

Vitásková je stíhána na svobodě, kauzu dozoruje Okresní státní zastupitelství v Jihlavě. Výši způsobené škody policie vyvozuje z platu, který Vesecká dostávala, a z povinných odvodů zaměstnavatele za zaměstnance.

V jiném případu, který projednává brněnský krajský soud, čelí Vitásková obžalobě kvůli výstavbě dvou solárních elektráren v Chomutově. V kauze jde o to, že ERÚ dal elektrárnám za nejasných okolností povolení na provoz, což pak Vitásková potvrdila, ačkoliv prý věděla, že věc je sporná.

Zřízení Rady ERÚ

Předsedu ERÚ jmenuje prezident na návrh vlády, funkční období je šestileté. Již schválená novela energetického zákona počítá se zřízením nové Rady ERÚ. Ta má mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden má být jejím předsedou. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky. Členy a jejího předsedu má nově jmenovat a odvolávat vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva průmyslu zůstane ale předsedkyně a současná organizace úřadu stejná do léta 2017, kdy Vitáskové skončí funkční období. 

jzlJakub Zelenka, ČTK