Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protiromskou cestou jít nechceme, říká organizátor akce na ‚podporu plameňáka‘

Plameňáci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plameňáci. | foto: Martin Pettitt/Wikimedia

PRAHA Případ ubitého plameňáka v jihlavské zoo pobouřil místní. S bezpečnostní situací ve městě jsou nespokojení delší dobu, rozhodli se tak uspořádat pochod na podporu zoologické zahrady. Z něj ale nakonec sešlo, nahradí jej setkání se zástupci radnice. „Hrozilo, že na akci by přišli lidé s cílem získat politické body, třeba aktivista Martin Konvička,“ vysvětluje organizátor Erik Mesarč. Konvička zvažování účasti pro server Lidovky.cz vyvrátil.

Lidovky.cz: Co konkrétně si pod špatnou bezpečnostní situa představit?
Co se týče zoologické zahrady, není to jediný případ, co se tady stal. V předchozích letech došlo k podobnému napadnutí ptáka ocelovou tyčí a incidentů, kdy děti lezou do zoo přes plot, pohybují se tam bez zaplacení a dělají mírné škody, bylo samozřejmě víc. Jsou tu ale i další potíže.

Lidovky.cz: Jaké?
Například v nákupním centru City Park. Některé rodiny tam posílají své děti krást do okolních obchodů.

Lidovky.cz: Myslíte romské rodiny?

Krádeže se samozřejmě netýkají jen Romů. Nechceme vyloženě ukazovat na nějaké etnické skupiny, protože nás kvůli tomu každý napadá, že jsme xenofobové a rasisti. Podle lidí ve městě jsou ale negativní zkušenosti právě s touto skupinou. Pochod však nebyl namířen přímo proti Romům. Chceme, aby se mluvilo o jednotlivých případech. Jenže rodiny, které to dělají, jsou bohužel stále stejné. Konkrétně tři děti, které minulý týden ubily plameňáka, jsou z problematické rodiny, která má potíže se zákonem. V řešení jsou i jejich sourozenci a rodiče s tím nic nedělají, to nám vadí. Chceme ukázat, že nám to není jedno.

Lidovky.cz: Zhoršila se nálada ve městě po incidentu s plameňáky ještě více?
V Jihlavě je momentálně klid, nikdo kvůli tomu žádný „bordel“ nedělá. Největší bitva se odehrává v diskuzích na internetu, do nichž se zapojují i lidé, kteří mají spojitost s protiromskými demonstracemi, kvůli čemuž i diskuze kolem našeho pochodu vedla už jinam, než měla.

Organizátor akce na podporu jihlavské zoo Erik Mesarč.

Organizátor akce na podporu jihlavské zoo Erik Mesarč.

Lidovky.cz: Vyzvala vás policie, abyste pochod zvážili, nebo šlo čistě o vaši iniciativu?
Policie nepřišla s tím, abychom jej zrušili. Sedli jsme si, řekli jsme si, co se může stát, protože oni mají zkušenosti, a vyhodnotili jsme, že by hrozilo velké riziko.

Lidovky.cz: Riziko z čeho?
Hrozilo, že pokud by akce byla hodně medializovaná, což se čekalo, „nabalili“ by se na ní lidé, kteří by si chtěli přihrávat politické body. Padlo třeba jméno aktivisty Martina Konvičky, který, kdyby přijel, mohl by nám vzít z rukou otěže a mohlo by se z pochodu stát něco, co jsme nechtěli. V diskuzích se objevovaly i pravicově extremistické názory.

Lidovky.cz: Nebojíte se, že by k něčemu podobnému ovšem mohlo dojít i na plánovaném setkání?
V tuto chvíli máme nějaký nástřel, jakým způsobem, by akce měla proběhnout. Předpokládáme, že by se mohla uskutečnit v zoologické zahradě za přítomnosti zástupců radnice. Tam bychom pronesli prohlášení občanů, že za zoo stojíme a nechceme takové chování tolerovat. Oficiálně ale ještě není nic schváleno a bude se o všem jednat. Zatím tak neříkáme, co přesně máme v programu, abychom dopředu neventilovali informace, které by hladký průběh meetingu mohly ovlivnit.

Lidovky.cz: Spolupracujete při organizaci s policií? Máte přislíbenou jejich účast?
Bodyguardy nám dělat nebudou, ani jsme to po nich nechtěli. Budou situaci jen monitorovat a v případě, že by se objevily problémy, mohli by povolat i pořádkovou jednotku.

Lidovky.cz: Jakou očekáváte účast?
Pokud by se měl dělat meeting v zoologické zahradě, předpokládám kolem stovky lidí. Více se jich tam nejspíš ani nevejde, takže bychom je nějakým způsobem museli korigovat. Na internetu je nyní přihlášeno přes 170 zájemců, je tedy možné, že meeting by pak proběhl v jiných prostorech, například v letním kině za zoo.

Lidovky.cz: Může vůbec setkání situaci ve městě zlepšit?
Ihned poté, co jsme o pochodu informovali, vznikla na internetu velmi živá diskuze, to je hlavní. Zároveň chceme ukázat, že za zoo, která je nyní na vážkách jestli jít do občanskoprávního sporu nebo ne, stojíme. Je to gesto, které nemusí nic řešit, ale chceme ukázat, že zájem máme a tento dlouhodobě opakující se problém se nám nelíbí.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...