Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Průzkum Ipsos: Vítězem voleb by bylo ANO těsně před Spolu, koalice Pirátů a Starostů je až třetí

Volební model a volební potenciál foto: www.ipsos.com

Aktualizováno
Praha - Ve volbách do Sněmovny by v červnu získalo nejvíce hlasů hnutí ANO, volilo by ho 23,5 procenta lidí. V těsném závěsu by skončila s 23,1 procenta koalice Spolu, tvořená ODS, lidovci a TOP 09, následovaná koalicí Pirátů a STAN s 22,4 procenta hlasů. Vyplynulo to z v pátek zveřejněného volebního modelu agentury Ipsos. Podle ní ale vzhledem ke statistické chybě, která je u malých stran plus minus 1,1 procentního bodu a u velkých stran až 3,1 bodu, by vítězem mohlo být kterékoli z těchto tří uskupení.
  12:16aktualizováno  14:35

Přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny by se v červnu dostalo ještě SPD, které by získalo 9,6 procenta hlasů, a hnutí Přísaha s 5,6 procenta. ČSSD a KSČM by měly shodně 4,7 procenta hlasů. 

To, že by Přísaha předběhla v červnových volbách sociální demokracii a komunisty, v pátek predikovala ve svém volebním modelu i agentura Median. Volby by podle ní vyhrálo s 26 procenty ANO, které se v jejích průzkumem po čtyřech měsících opět dostalo do pozice lídra, kde vystřídalo koalici Pirátů a Starostů. Ta by dostala 21,5 procenta hlasů a třetí Spolu 20 procent. ANO by bylo v červnu vítězem voleb i podle nedávno zveřejněného modelu Centra pro výzkum veřejného mínění, který mu přisoudil 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta a Spolu 19,5 procenta. Naproti tomu podle červnového modelu agentury Kantar CZ by ANO bylo třetí se ziskem 21,5 procenta hlasů, první by byli Piráti a STAN s 24 procenty, za kterými s odstupem půl bodu skončilo Spolu.

V průzkumu Ipsos si ANO od minulého měsíce polepšilo o 1,4 procentního bodu. Podpora Spolu se od května nezměnila, zatímco Piráti a STAN si pohoršili o 1,3 bodu.

Nicméně koalice Pirátů a STAN má podle Ipsos největší volební potenciál. Pokud by ji volili všichni voliči, kteří ji aspoň zvažují, činil by její volební výsledek 39,7 procenta. Potenciál koalice Spolu je jen mírně nižší, činí 39,4 procenta. U ANO dosahuje 32,8 procenta.

Ve volebním modelu si z ostatních stran proti květnu polepšily Přísaha a ČSSD, naopak KSČM a SPD si pohoršily. Přísaha by měla v červnu o 1,3 bodu více hlasů a sociální demokraté o 0,6 bodu více. Komunisté ztratili 1,1 bodu a SPD 0,6 bodu. 

Volby by podle nového průzkumu vyhrálo ANO, Piráti a Starostové jsou ale těsně v závěsu

Volební účast by v červnu dosáhla 64 procent, uvedla agentura. Průzkum provedla v době od 2. do 6. června a zúčastnilo se ho tisíc lidí starších 18 let. 

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat